BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

Türkiye’ye göç edenlerin artıları eksileri

425 kez görüntülendi

Balkanlardan Türkiye’ye göç edenler ve Suriye’den Türkiye’ye göç edenlerin zaman zaman sosyal medyada kıyaslanmasından yola çıkarak bu yazıyı kaleme aldım. Çünkü bu kıyaslamalardan çok sıkıldım.

Irkçı değilim ancak Balkan göçmenleri ile Suriyelileri kıyaslamanın gerçekten Balkan kökenli göçmenlere haksızlık olduğunu düşünenlerdenim.

Balkanlardan Türkiye’ye kitlesel göçün 1800’lü yıllarda başladığını söylemek mümkün.  Balkanlardan kastım Yugoslavya, Yunanistan ve Bulgaristan.

Balkanlardan Türkiye’ye yıllar boyunca büyük göçler gerçekleşmiş olmasına rağmen Balkan kökenli vatandaşlar hiçbir zaman Türkiye’ye zarar vermemişlerdir. Bilakis Türkiye’ye aslında bazı konularda çağ atlatmış diyebiliriz.

Türkiye’nin sadık vatandaşları

Balkanlardan gelenlere, Türkiye’de yaşayan bazı vatandaşlar ‘pis göçmenler’ diyormuş. Bunu büyüklerimizden duyduk.

Türk vatandaşları bakıyorlar ki “pis” dedikleri göçmenler bırakın evlerinin ve avlularını temizlemelerini, kapılarının önlerini bile süpürüyorlar. Dış duvarları kireçle beyaza boyuyorlar.

Sonra Türk vatandaşları göçmenleri sevmeye başlıyorlar ve aslında özür de dileyenler çıkıyor. Kız alıp vermeler başlıyor zamanla. Balkan göçmenleri kiraladıkları ev sahiplerine zarar vermiyorlar, ahlaksızlık yapmıyorlar. Namuslu ve çalışkan insanlar Balkan göçmenleri.

Bir de İzmir’den örnek vereyim… İzmir’de Kalearkası denen gümrük tarafında bir yer var, o zamanlar işletmelerin olduğu yerde doğal olarak hamallar çokmuş. Bu hamallar taşıdıkları yükleri direkt sırtına bağlıyor ve taşıyormuş. Göçmenler geliyor bu bölgeye hamallık yapmaya ve sırtlarına samandan yapılmış semer bağlıyor ve üzerine yükleri koyuyormuş. Sonra Türk hamallar da bunu yapmaya başlamışlar ve sırtları yara olmadığı gibi çok daha fazla yük taşımaya başlamışlar.

Bir başka örnek yakın tarihten… Bosna savaşından sonra Türkiye’ye gelen Boşnaklar İstanbul’da ve Kırklareli’nde kamplarda tutuldu. Hem de ne kamp! Dışarı çıkmak imkânsız. Kampta kalan Boşnaklar kurallara uyuyor, hiç sorun çıkarmıyordu.

Gelelim Suriye’den kaçanlar için kurulan kamplara… Bu kamplarda neredeyse kurallara uyan yok denecek kadar az. Nereden biliyoruz? Gazetelerde çıkan haberlerde kamplarda sürekli sorun ve kavgalar hatta silah sesleri.

Kamplardan dışarı çıkıyorlar, bazıları sokaklarda terör estiriyorlar; bunlar da gazetelerde sıkça yer aldı. Hatay ve Gaziantepliler illallah etmiş bu Suriyeli göçmenlerden, istemiyorlar illerinde Suriyelileri.

Gazetelere bakıyorsun “Suriyeli göçmen hırsızlık yaptı”, “Suriyeli göçmen ev sahibini vurdu”, “Suriyeli göçmen işverenini vurdu”, “Suriyeli şunu yaptı bunu yaptı”.

Türkiye için Balkanlardan gelen yurttaşlara vatandaşlık vermek ne kadar zor ise Suriyeli göçmenlere bir o kadar kolay Türk vatandaşlığı vermek. Suriyeli göçmenlerin ceplerine bol miktarda para veriyor devlet. Balkan göçmenlerine vermiyor.

Bakın İstanbul’da yaşayan benim Boşnak akrabam Sırpların o günkü adıyla Yugoslavya’da yaşayan Boşnakları katlederken kaçan ve Türkiye’ye sığınan akrabalarım, bu güne kadar defalarca Türk vatandaşı olmak için müracaat etmiş olmalarına rağmen vatandaşlık alamıyorlar.

Ama iş Suriyeliye gelince hemen vatandaşlık veriliyor cep harçlığı veriliyor. Balkanlardan gelenlere vatandaşlık kolaylığı neden gösterilmiyor da Suriyelilere gösteriliyor?

Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanet etmedikleri için mi? Türk halkını rahatsız etmedikleri için mi? Uyumlu ve sorunsuz insanlar oldukları için mi?

Suriyeli göçmenler Türkiye’ye bir değer katmıyor aksine sorun getiriyor ve yaratıyor. Vatandaşlığı da hemen alıyorlar.

İnsan sormadan edemiyor; acaba Ortadoğulu oldukları için mi ayrıcalık tanınıyor?

Son olarak; neden kıyaslamayın diyorum Balkanlılarla Suriyelileri?

Balkanlılar, Sancaklılar Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanet etmez, hain değildirler.

Balkanlılar, Sancaklılar bakacakları kadar çocuk doğururlar.

Balkanlılarda, Sancaklılarda kadınlar ailenin kraliçesidir, kadınlar erkeklerden bir adım öndedir.

Yerlere çöp atmazlar.

Evlerinde demokrasi vardır.

Namaz kılan namazını kılar, içkisini içen içer.

Kimse kimseyi hor görmez kınamaz.

Medeniyet peşinde koşarlar.

Ahlaksız değillerdir.

Akraba evliliği yapmazlar.

Balkan kökenliler ve Sancaklılar hakkında bunları sıraladım, daha fazlasını da yazabilirdim, ama sanırım bu kadar yeter.

Doğan Prepol
Doğan Prepoldoganprepol@gmail.com