BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

STK’ların görevi

27 kez görüntülendi

Bireysel hareket edenler şu zamanda genel manada hep eksik kalmış ve çıkmış olduğu yolda maalesef zarar etmektedir. STK’lar, özellikle de muhacir kesimlerin temsilcisi olan STK’lar dünyanın her yerinde kendi kültürel, sosyal, dil, ırk ve ananevi özelliklerini muhafaza edebilmek için en çok gayreti göstermesi gereken mercilerdir.

Biz Boşnaklar olarak irili ufaklı birçok derneğimiz, vakıf ve federasyonumuz var lakin nasıl oluyorsa hiçbir şekilde bir birliktelik sağlanamamakta ve dolayısıyla da herkesin hizmet etmeye çalıştığı noktada başarı yakalanamamakta ve halkımızın da bu noktada tepkisine maruz kalmakta. Başta kendi birliğimizi sağlayabilir isek ben inanıyorum ki çok güzel şeyler çıkarabilecek her türlü imkana sahibiz.

Genç ve zeki beyinlerimiz var, spor kültürümüz var, temsil kabiliyetimiz var, maddi anlamda güçlü insanlarımız var, yani un var yağ var şeker var ama helva çıkmıyor. Kültür günlerimiz oluyor mesela.  Lakin bunlar locaların olduğu, halkımızın camın arkasından bakmak zorunda kaldığı salonlarda kısır bir döngü içine yapılıyor. Konser programlarının, düğün salonlarında sadece oyunlu şarkılı türkülü davetlerin yapıldığı programların kültür adına çok da getirisi olmayacağı kanaatindeyim. Ve sosyal ve kültürel çok da kazanç sağlayacağını düşünmüyorum.

Kültür adına, sosyallik adına yaptığımız şeyleri eğer halka indirgeyemezsek sadece belli bir kesime hitap edersek halkın özüne inmiş olamayız, oysaki bütün amacımız halka hizmet olduğu halde. Misal federasyonumuz var fakat federasyon derneklerimizden kaç tanesi ile bağlantılı? Kaç tanesini kendi bünyesine almak için çaba sarfediyor? Ne tür çabalar sarfediliyor Türkiye genelinde ki derneklerin çalışmasını araştırma adına. Her ilde neredeyse Bosna Sancak dernekleri bulunmakta, hatta kimi şehirlerde bu sayı daha da artmakta. Ve her birinin gayet güzel çalışmaları olmakta eğer ellerinden tutulsa destek sağlansa çok daha farklı ve faydalı projeler çıkacak ve çatı vazifesini üstlenecek olan kurumumuz çok daha büyük yerlere gelecektir.

Yayın yönetmenimiz ile ben dernek başkanlığı yaptığım süreç de yaptığımız röportajda sorduğu hayaliniz ne sorusuna cevabım tam da şuydu; çok güçlü federasyon hatta konfederasyon. Bu mümkün mü? Tabii ki evet ama neredeyse imkansız derecesinde ama tabii ki ümitvarız. Daha kapsamlı çalışmalar yapılmalı, tecrübeli olan kişilerin fikirleri alınmalı, edinilen kazanımların muhafazasına azami derecede dikkat edilmeli. Ta ki özlediğimiz istediğimiz o güzel günler gelsin güzel şeyler yaşansın. STK’larımızın adının hakkını vermesi güzel günlerin yaşanabilmesi aydınlık geleceğimizin de çok daha güzel olması dileğiyle…

Allahimanet

Erol Sevim
Erol Sevimerol@sancakliinsaat.com.tr