BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

PKK Kürtlerin de, Boşnakların da başbelası

149 kez görüntülendi

Bosna Hersek’teki okullarda okutulan tarih derslerinde Bosna Savaşı’nın detaylarını şimdilik bulmak mümkün değil.

Boşnakların av tüfekleriyle başlattıkları şanlı direnişi, karşısında dünyanın en büyük 6. ordusunun imkanlarını kullanan düşmanlarını, yokluğun doruk noktasında var olmayı başaran insanları ve bu kahramanlığın efsane lideri Alija’yı…

Bugün değilse bile bir gün mutlaka yazacak kitaplar ve Bosna’nın yarınları okuyacak, bilecek, öğrenecek. Çünkü Alija’nın ve evlatlarının davaları her zaman hak üzereydi. Soykırıma tabi tutuldukları anda dahi adaletten sapmadılar. Bu hesabın görüleceği tek yerin bu dünya olmadığı bilgeliğiyle davrandılar.

Varsın Emin Çölaşan gibi tanımlanamayan cisimler Bosna’yı ve Boşnakları kötülesinler. Aksini yapsalardı rahatsız olurduk zaten.

Neden bu konulara girdiğime gelecek olursak; ülkemizin ve insanlığın yüreğini yakan bir hadise yaşadık 31 Temmuz Salı günü. Asker eşini ziyaret eden 25 yaşındaki Nurcan Karakaya ve 11 aylık aslan parçası Bedirhan Mustafa, askeriyenin birkaç yüz metre ilerisinde araçlarıyla dönerken yola döşenen el yapımı patlayıcının infilak etmesiyle şehit oldu. Araç gözden kaybolana kadar gözetleme kulesinde takip eden astsubay baba Serkan Karakaya korkunç patlama sesiyle iki canını yitirdi.

Bu ve bugüne kadar benzeri yüzlerce terör eylemini gerçekleştirenler; yıllardır bir devlet kurma hayaliyle yanıp tutuşuyorlar. Onları dağlarda besleyen, silahlandıran, paralayan güçlerin bir gün devlet de kuracağına inanıyorlar.

Allah’ın izniyle böyle bir şey olmayacak ya; tarih kitaplarına ne yazacaklar? 11 aylık bir bebek ile anacığının katledilişine nasıl bir kılıf uyduracaklar? Otobüs duraklarındaki, stat çıkışlarındaki, dersane önlerindeki bombalamaları hangi kahramanlık yalanlarına dönüştürecekler?

Gelgelelim siz Kürt falan değilsiniz. Bu ülkenin Kürtlerinin başındaki en büyük belasınız üstelik! Sahip olduğunuz nitelikler insan olarak adlandırılmanıza dahi yetmiyor.

Ve sizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edenler… Ne acı ki; o grubun içinde bir de Boşnak var!

Alija bu manzarayı görse tarihe geçecek hangi sözü söylerdi acaba?

Hüseyin Agoviç
Hüseyin Agoviçnovinar@hotmail.com