BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

Okula dönüş! Güzel bir başlangıç

25 kez görüntülendi

Yaz bitiyor ve okula dönüş başlıyor. Yeni kıyafetler ve sırt çantaları seçerken önümüzdeki yıl çocuğunuzun sağlığı ve akademik başarısında gerçek bir fark yaratabilecek bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Çocuğunuza iyi bir uyku programı hazırlayın                                                                             

Yaz boyunca çocukların geç kalkmasına izin veririz. Doğal olarak çocuklar daha geç yatarlar. Ancak okul başladığında çocukların erken uyanması gerekir. Okul çağı çocuklarının uyku gereksinimi ortalama 8 – 10 saattir. Doğru uyku zamanını bulmak için kalkış saatinden geriye doğru en az 8 saat sayılmalıdır. Yani eğer çocuğunuz sabah 6’da kalkacaksa en geç yatma saati 10 olmalıdır. Ancak yaz boyunca edinilmiş geç yatma alışkanlığını bir ritme koyabilmek için bir hafta önceden bu alışkanlığı çocuğa edindirmeye başlamak gerekir. Bütün ailenin akşam programını çocuğun bu yatış zamanına göre düzenlenmesi uygun olacaktır. Televizyon, telefon, bilgisayar ve tabletlerin yaydığı ışıklar çocuğun beynini uyararak uykuya geçişini zorlaştırır. Çocuğunuz yatmadan bir saat önce bu cihazlarla ilişkisini kesmelidir. Ayrıca çocuğun yatak odasında telefonu şarj etmek doğru değildir.

Çocuğunuz için sağlıklı bir öğle yemeği planlayın                                                                           

Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için onu bilgilendirin. Bu konuda gerekirse bir sağlık profesyonelinden yardım isteyin. Beslenme çantalarında meyve, sebze, yoğurt, peynir, kabuksuz kuruyemişler, yumurta ve zeytin bulundurun. İmkan varsa evde yapılmış yiyecekler tercih edin. Meşrubatlar, fast-food yiyecekler, paketlenmiş bisküviler, çikolata ve cips gibi yiyeceklerden uzak durmasını sağlayın. Seçimi çocuklara bırakırsanız ne yediklerini denetleyin. Çoğunlukla sağlıksız yiyecekleri seçme eğilimleri vardır. Dikkat edin.

Çocuklar sabah kalktıklarında kahvaltıyı reddedebilirler. Bu geç kalma kaygısı veya iştahsızlık sebebiyle olabilir. Yine de az da olsa bir şeyler yemesi için teşvik edin.

Beslenme çantası için birkaç örnek:

  • Bir porsiyon ızgara köfte, domates, elma, ayran.
  • Yumurta, 5-6 zeytin, bir parça peynir, bir dilim ekmek.
  • Ekmek arası balık, meyve suyu(evde sıkılmış), kuruyemiş.

Ev ödevlerini eğlenceli hale getirmeye çalışın                                                                   

Ödevlerini yapması için sessiz, iyi aydınlatılmış, rahat oturabileceği bir yer seçin. Küçük çocuklar için rahatça denetlenebilecek, ancak ev içindeki koşuşturmadan uzak bir yer olmasını sağlayın. Her yaş için çocuğunuzun bir masası, sandalyesi, okul gereçlerini koyabileceği bir kitaplığı olmasını sağlayın. Ders çalıştığı odada televizyon olmasın. Bilgisayar ve tablet sadece okul ödevleri için kullanılsın.

Çocuğunuzun düzenli bir günlük programı olsun. Eğer okula düzenli ve sistemli başlarsa böyle devam etmesi daha kolay olacaktır.

Çocuğun ödevlerini kesinlikle anne ve babası yapmamalıdır. Ödevler çocukların gelişimi için verilmektedir, anne ve babalar için değil. Sadece araç ve gereçlerini temin edin, gerisini çocuğunuza bırakın. Aceleci olmayın. Yaparak öğrenmeleri için gerekli zamanı tanıyın. Öğretmenlerine müdahale etmeyin ve onları çocuğunuzun yanın da eleştirmeyin. Böyle yapmazsanız çocuğun uzun öğretmene olan saygısının azalma ihtimali olabilir. Öğretmeni ve okulu sevmesi için elinizden geleni yapın. Ders kitaplarını, araç ve gereçlerini özenli kullanması için onları teşvik edin.

Çocuğunuzun sosyal aktivitelerini planlayın

Çocuğun bu yaşlarda aktif olması çok önemlidir. Bu sebeple bir takım sporuna veya bir fiziksel aktiviteye katılmasını sağlayın. Hangi sporu yapacağını kendi seçimine bırakın. Aslında her okulda çocuğun spor yapabileceği bir alt yapı olması istenir. Ancak ne yazık ki her okul bu imkanı sağlayamamaktadır. Bu durumda çevredeki sporla ilgili kurumlardan yardım talep edilmesi ya da bir spor okuluna kaydedilmesi uygun olacaktır.

Çocuğun yaşına uygun bir müzik aleti çalması için gerekli imkanları sağlayın. Okulda böyle bir imkan yoksa çevredeki kuruluşlardan destek alın veya okulun böyle bir çalışmaya girmesi için ön ayak olun.

Çocuğunuzla beraber sinema, tiyatro ve müze gezileri düzenleyin. Tüm bu aktivasyonları yapabilmek için, düzgün hazırlanmış bir okul sonrası aktivasyon programı oluşturun. Programda çocuğunuzun istediği şekilde davranabileceği bir zaman da olsun. Çocuğunuzun dinlenmek, oynamak ihtiyacı da vardır. Çünkü çocuklar için oyun oynamak da bir ihtiyaçtır.

Bu öneriler basit gibi görünebilir ama işlevseldir. Çocuğunuza bir şans tanıyın. Sonuçları çok yüz güldürücü olacaktır. Unutmayın!

Çocuk ilk kez okula başlayacaksa…

İlk defa okula başlamak heyecanlıdır. Bazen de korkutucu olabilir. Çocuğunuzu okula alıştırabilmek için okul hakkında konuşun. Günün nasıl olacağı, okula nasıl gideceği, okulda ne yapacağı, okuldan ne zaman ve kim tarafından alınacağı ve eve ne zaman döneceğini anlatın. Birlikte alışverişe gidin. Okul kıyafeti, beslenme çantası, okul çantası ve ayakkabıyı beraber alın.

Eğer çocuğunuz okula gitmeyi reddediyorsa bir çocuk psikiyatristinden yardım alın. Bu konuda en iyi yöntem davranış terapileridir. Çocuğu okula yavaş yavaş maruz bırakmak iyi bir yöntemdir. Günde bir veya iki derse girerek yavaş yavaş süreyi uzatmak iyi bir yöntem olabilir. Zamanla tüm derslere katılımı sağlanır.

Yaz bittiğinde birçok çocuk yeni okul yılını sevinçle karşılamaz. Sabah erken kalkmak, sınıftaki yeni arkadaşlar, ev ödevleri, gece erken yatma baskısı çocuk için can sıkıcı olabilir. Oysa yazın ne erken kalkma derdi, ne geç yatmak için azar işitme ve dilediğince vakit geçirme serbestliği vardır. Ancak bu isteksizlik uzun sürmez. Çocuklar okul rutinine hızlı bir şekilde geri döner. Bahsettiğimiz tavsiyeleri uygulamak, hem alışma kolaylığı hem de akademik başarıyı yükseltme ihtimalini güçlendirir.

“Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.”

Nelson Mandela

Salih Yener
Salih Yenerdrsalihyener@gmail.com