BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

Nerede o eski bayramlar?

28 kez görüntülendi

Alem-i İslam’ın ve ümmetin derin hüzünler, yoğun acılarımız, bitmeyen dertlerimiz, dinmeyen gözyaşlarımız olsa da her şeye rağmen bir bayrama eriştik.

Hep nerede o eski bayramlar diye hayıflanıyoruz. Nasıl olsun bayram edelim ki? Müslüman ülkelerin hepsinde, bütün İslam coğrafyasında kan, gözyaşı, savaş, kıtlık, işsizlik ve daha bir sürü sıkıntılar şiddetli bir şekilde artarak devam ederken bizler nasıl yapardık ki? Peki hep hayıflandığımız nerde o eski bayramlar dediğimiz bayramları güzelleştiren bizim çocukluğumuz muydu, yoksa bayramlar mı daha güzeldi eskiden? Yeni bir şeyler almak mıydı bizi mutlu eden, yoksa yeninin kıymetini mi bilirdik biz eskiden? Yoksa kendi alemimizdeki bayramı bir şekilde yaşayıp Alem-i İslam’ın bayram yapmasını da beklemek mi aslolan?

Bir kere ümmetin derdiyle dertlenmeden, anlamadan, onların yerine kendimizi koymadan ve tam manasıyla anlamadan bayramı anlama ve idrak etme ihtimalimiz yoktur. Alem-i İslam’da çocuklar açlıktan ölürken etsiz öğün geçirmeyenlerin kurbanda hayvansever kesilmelerinin de arkasında hayvana olan merhametin değil de yılda bir defa da olsa et yiyen ümmetin çocuklarına öfke vardır.

Bizler içinse istediğimiz bayramın olması ancak şu şekilde olur. Bayrama uyansak Şam’dan şeker, Bağdat’tan gümüş, Tahran’dan firuze, Halep’ten helva, Afganistan’dan kaşmir, Bosna’dan börek gelse memlekete. Ölümler olmasa kardeş kanı dökülmese ve yanmasa ciğerlerimiz. İşte bu şuurla bizler tam manasıyla bayramı anlar idrak eder yaşar ve yaşatırız. Hayvan hakları savunucularının attığı palavralar yapmacık ve gösteriş için kesilen kurbanlar riya içinde israfın dibine vurarak gidilen haclar, bunların hiçbirisi bize tam manasıyla bayram yaptıramayacaktır.

Ümmetçi düşünce herkese saygı duyma bizden olanı sevme mantığında olanlara. Bayramda kurbanını, sair günlerde malını yetimle paylaşana selam olsun…

Bizi bayrama eriştiren ve bayram ettirene hamdolsun.

Allah’a emanet…

Erol Sevim
Erol Sevimerol@sancakliinsaat.com.tr