BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

Çocuklarda ruhsal hastalıklar

24 kez görüntülendi

Her çocuğun doğuştan getirdiği özellikleri birbirinden farklıdır. Bu kişisel özelliklerin hangisinin normal hangisinin anormal olduğunu ancak bir doktor ayırt edebilir. Hastalıkların erken tanınması tedavinin başarısını arttırır ve çocuğa verebileceği zararı azaltır. Çocuk ve ergenlikte görülen psikiyatrik bozukluklar çocukların %9-21’ini etkilemektedir. Bu bozuklukların %2-5’i ciddi ve tedavi olmazsa önemli problemler oluşturacak hastalıklardır.

Çocuklarda Yaygın Görülen Ruhsal Hastalıklar:

 • Anksiyete Bozuklukları: Sinirlilik, hızlı kalp atımı, terleme, korku ve dehşetle kendini gösterir.
 • Yıkıcı Davranış Bozuklukları: Bu çocuklar kurallara meydan okuma eğilimindedirler. Genellikle okul gibi ortamlarda yıkıcı davranışlar ortaya çıkar.
 • Yeme Bozuklukları: Bu çocukların bazılarında aşırı yeme istekleri, bazılarında yemekten sağlığı bozacak kadar kaçınma, bazen de gıda olmayan şeyleri yemekle kendini gösterebilir.
 • Eliminasyon Bozuklukları: Dışkı ve idrar kontrolünü yapabilecek yaşta olup bunları kontrol edemezler.
 • Duygu Durum Bozuklukları: Başta depresyon olmak üzere hızla değişebilen ruh hallerini içerir.
 • Şizofreni: Çarpık algılama ve düşünce bozuklukları, halüsinasyon ve illüzyonla kendini gösteren ciddi ruh hastalığıdır.
 • Tik Bozuklukları: Kişinin tekrarlayan, ani, istemsiz ve genellikle anlamsız hareket ve sesleri yinelemesiyle kendini gösterir.
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu: Odaklanma güçlüğü ve dürtüleri kontrol etme zorluğuyla kendini gösterir. Çocuklarda en sık görülen ruhsal bozukluktur.

Çocuklarda Ruhsal Hastalıkların Belirtileri:

 • Bütün çabalara rağmen okul başarısındaki yetersizlik
 • Uyuşturucu ve alkol kullanımı
 • Günlük problemler ve faaliyetlerle başa çıkamamak
 • Uyku ve yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Otoriteye karşı çıkmak, okuldan kaçmak, eşya çalmak veya mülke zarar vermek
 • Aşırı kilo alma korkusu
 • Öfke patlamalarının sık olması
 • Genellikle zevk alınan arkadaş ve aktivitelere ilgi kaybı
 • Odaklanma problemi ve hiperaktivite
 • Kalıcı kâbuslar ve gece terörü
 • İtaatsizlik ve saldırgan davranışlar
 • Olmayan sesleri duymak veya görmek

Ruhsal Hastalıkların Sebepleri Nelerdir?

Akıl hastalıklarının çoğunun nedeni bilinmemektedir ancak kalıtım, biyolojik sebepleri, yaşanan ortam bozuklukları, psikolojik travma kolaylaştırıcı nedenler arasındadır.

Ruhsal hastalıklar ebeveynlerden geçmeye eğilimlidir. Ebeveynlerde olan ruhsal bir bozukluğun çocuklarda olma olasılığı yükselir. Bazı akıl hastalıkları beyindeki birtakım kimyasal maddelerin normalin dışında artması veya azalması sonucu oluşabilir. Bu kimyasal maddeler dengede değilse veya düzgün çalışmıyorsa sinir hücreleri arasındaki iletişim bozulur ve birtakım hastalıklara yol açar. Beynin belirli bölgelerindeki kusurları ya da yaralanmadan meydana gelen bozukluklar akıl hastalığına yol açabilir. Şiddetli, duygusal, fiziksel ya da cinsel istismar, bir ebeveynin kaybı, çocuğu ihmal ruhsal hastalığa sebep olabilir. Stres veya travmatik olaylar alt yapısında ruhsal bozukluk olan kişilerde hastalığın ortaya çıkmasına yol açar.

Teşhis:

Bazı belirtiler varsa doktorlar tam bir tıbbi öykü ve fiziki muayene yaparak değerlendirmeye başlayacaktır. Doktorların tanılarının çoğu görüşme ve değerlendirme sırasında belirtilere ve çocuğun tutum ve davranışlarının gözlemlenmesiyle konur. Ayrıca doktor ebeveynlerden, öğretmenlerden ve diğer yetişkinlerden alınan bilgileri tanı koymada değerlendirir.

Tedavi:

Ruhsal bozukluğu olan kişilerin tedavisinde çok ilerleme olmasına rağmen çocukların tedavisinde henüz bu kadar gelişme sağlanamamıştır. Kullanılan yaygın tedavi seçenekleri ilaçlar ve psikoterapidir. Eğitimli akıl sağlığı profesyonelleri hastaların hastalıklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için anlama ve anlatma stratejilerini gösterirler. Çocuklarda destekleyici, bilişsel davranışçı, kişiler arası ilişkiler ve aile terapisi şeklinde psikoterapi yöntemleri uygulanır. Sanat ve oyun terapisi gibi yöntemler özellikle duygu ve düşüncelerini iletmede zorluk taşıyan küçük çocuklarda fayda sağlar.

Uygun şekilde tedavi edildiğinde birçok çocuk akıl hastalığından tamamen kurtulabilir veya belirtileri başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilir.

Çocuğunuz herhangi bir şekilde akıl hastalığı belirtileri gösteriyorsa erken ve etkili tedavi çok önem taşır. Tedavi olmayanlarda ruhsal bozukluklar yetişkinlikte devam edebilir. Bu kişilerde alkol ve uyuşturucu bağımlılığı şiddet içeren veya kendine zarar verebilen yıkıcı davranışlar daha sık görülür. Ancak özellikle şunu unutmayalım her ruhsal sorun ruhsal hastalık değildir. Bir sorunun hastalık olarak değerlendirilmesi için yoğun belirtiler göstermesi, bireyin işlevselliğini önemli derecede etkilemesi, yaşam kalitesini bozması, çevreyle ilişkilerini etkilemesi ve klinik olarak tanımlanması gerekmektedir.

 

Hekimlerin yaptığı en büyük hata, ruhu düşünmeden yalnızca bedeni tedaviye teşebbüs etmektir.

PLATON

Salih Yener
Salih Yenerdrsalihyener@gmail.com