BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

Boşnak toplumu yerel seçimlerde birlik olmalı

343 kez görüntülendi

2019 Mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerde siyasi partiler bakalım kaç Boşnağı belediye başkanı ve meclis üyesi adayı gösterecek.

Gerçi şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Boşnaklar kendi kendilerinin ayağını çekmekten mutlu oluyor, bu bir gerçek tam anlamı ile birlik beraberlik yok. Bunları neden söylüyorum? Derneklerde gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde görüyoruz. Seçimi kaybedenler hemen bir dernek kuruyor, bu da siyasi partilerin işine geliyor; böl parçala yönet!

Aslında bunu siyasi partiler yapmıyor biz Boşnaklar yapıyoruz. Kraldan çok kralcı olanlar var.

Şimdi yazacağımı neredeyse birçok Boşnak duymuş ya da görmüştür… Başka derneklerin faaliyetlerini kendi dernekleri gibi gösterenler var ya da bir Boşnak derneği etkinlik düzenliyor, aynı bölgede bulunan bir başka Boşnak derneği o etkinliğe gidiyor, sosyal medya hesabından o etkinlikten bahsederken etkinliği düzenleyen Boşnak derneğinin ismini anmıyor ancak etkinlikte derneğin partneri olan belediye veya kurumun adını etkinliği düzenleyen diye yazıyor.

Beyler bayanlar; böyle kendi aramızda bölünürsek o zaman kimse kusura bakmasın ben de siyasi parti yöneticisi olsam neden Boşnak aday göstereyim derim.

Boşnaklar aslında kendilerine çekidüzen vermeli, küçük hesap peşinde koşanları yaşlı Boşnaklar uyarmalı. Az sayıda olan Boşnak siyasetçi neredeyse hiç kalmayacak partiler böyle bölünmüş bir toplumu yoksa ciddiye almayacak. Bunu son milletvekili seçimlerinde gördük. Ülkemizde 5 milyonun üzerinde Boşnak yaşıyor diyoruz, 600 milletvekili olan bir parlamentoda ’2’ (yazıyla iki) milletvekili var. Bu biz Boşnakların ayıbı diye düşünüyorum.

Ben İzmir’de yaşıyorum ve siyasetle ilgileniyorum, benim beklentim yok. Etrafıma bakıyorum bu işi yapacak çok sayıda Boşnak olmasına rağmen onlar bir şey olamıyor. Ancak olmaması gerekenler yalan, dolan, riya veya biat (adına ne derseniz deyin) bu şekilde davranarak siyasette bir yerlere geliyorlar. Bu aslında Boşnaklara zarar vermekten başka bir şey değil. Kendi toplumlarına faydası olmayanlar bir koltuğa oturursa siz düşünün o kişilerin tavır ve davranışlarını. Kaldığı otel parasını da vermez bir derneğe yıkar, ya da başka derneğin yancısı olarak etkinliğe katılır o etkinliği kendisi yapmış gibi duyurur, etkinliği düzenleyen dernek sessiz kalır aman tartışma çıkmasın der. Bunlar gerçekten yaşanıyor ve arkadan dedikodu yapılıyor. İşte filanca kişi telefon açtı bize sofra kurdurdu sonra hesabı ve otel parasını ödemeden gittiler.

Bunlar çok acı ama gerçek. Boşnak toplumu içindeki böyle asalakları temizlemeli ve toplumuna faydalı olan kişileri bulmalı. Aslında o kişiler de ortada göz önünde.

Lütfen bu yerel seçimlerde İstanbul’da ve İzmir’de çok sayıda belediye başkanı ve meclis üyesi listelere girmeli onun için de dernekler sıkı bir çalışma yapmalı. Toplum birilerini omuzlarında değil, birileri toplumu omuzunda taşımalı diye düşünüyorum.

Dernek başkanları ve yöneticiler, siyasi parti genel merkezlerine yani Ankara ya çıkartma yapmalı. Burada İstanbul, İzmir, Trakya bölgesi, Balıkesir, Adana, Adapazarı vb. illerde şu kişileri belediye başkanı, şu kişileri meclis üyesi olarak görmek istediklerini siyasi parti yetkililerine anlatmalı. Ve çok sayıda Boşnak vatandaşımızın yerel yönetimlerde etkin ve yetkin olması için siyasi parti yetkililerini ikna etmeli.

Tabi bu kişilerde Boşnak camiasında sevilen kişiler olmalı.

Yerel yönetimlerde etkili ve yetkili yerlere gelen Boşnakların, Bosna ve Sancak Bölgesi’ne destek vermesi daha kolay olur diye düşünüyorum.

Doğan Prepol
Doğan Prepoldoganprepol@gmail.com