BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

Boşnak federasyonu birleştirici olmalı

317 kez görüntülendi

Bu yazıyı yazmadan önce çok düşündüm. Yazmaya karar verdiğimde de, diğer derneklerle görüştüm onların fikirlerini ve düşüncelerini aldım. Sonuçta ortaya böyle bir yazı çıktı.

Türkiye’de adında Bosna&Sancak olan herhalde yaklaşık 30 dernek var, bunların bir kısmı tabela derneğinden öte geçemiyor. Bu derneklerden en faalleri her halde her Boşnağın kabul edeceği gibi İzmir’de bulunan ‘İzmir Bosna Sancak Derneği’ ve İstanbul’da bulunan Pendik ve Bayrampaşa Bosna Sancak Dernekleri, Serdivan Bosna Sancak Derneği.

Bu dernekler kelimenin tam anlamıyla lokomotif. Bosna Hersek ve Sancak Bölgesi’ne inanılmaz destek veriyorlar. Hayırlar yapıyorlar, kurban bayramında kurbanlar kesiyorlar, çocuklara oyuncak, giyecek vs. yardımları yapıyorlar, kültürel faaliyetlerde bulunuyorlar.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’na İstanbul’daki bu lokomotif dernekler üye değil. Kendi görüş ve düşüncelerine göre hareket ederek üye olmamışlar ve üye olmayı da düşünmüyorlar gibi. Üye olmamakla ne kadar haklı oldukları ortaya çıkıyor.

Federasyona 18 Dernek üye

Türkiye’de yaklaşık 5 milyon Boşnak yaşıyor, bu sayının bu kadarı Bosna’dan bu kadarı Sancak’tan diyerek Federasyon gibi Boşnakları ayrıştırma derdinde değilim.

Aslında daha sert bir yazı yazacaktım bazı derneklerle yaptığım görüşmelerden aldığım izlenim, “sen ayrıştırıcı olma birleştirici ol ve Federasyonu da Federasyona üye dernekleri de birleştirici olmaya davet et” şeklinde oldu.

Yani Federasyonun adında ‘SANCAK’ adının olması gerekir. Hadi sancak adını nedenini bilmediğimiz bir şekilde kullanmıyorsunuz.

Siyasi kaygılar olabilir, ticari kaygılar olabilir, kişisel çıkarlara ve menfaatlere ters geliyor olabilir.

O zaman ‘Türkiye Boşnak Dernekleri Federasyonu’ deseydiniz adına; daha sağlıklı ve birleştirici olmaz mıydı? Gerçi bu isim de ırkçı olabilir dersiniz. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Bu Federasyona üye olan Sancaklı derneklere şunu sormak gerekmez mi?

  • Federasyon kurulduğu günden bu güne Sancak Bölgesi’ne ve Bosna’ya ne gibi hizmetlerde bulunmuştur?
  • Ne tür bağışlar yapmıştır?
  • Eğer yaptıysa ne zaman yardım yaptı?
  • Eğer herhangi bir hizmette bulunmadıysa sizler nasıl oluyor da bu Federasyon çatısı altında kalmaya devam ediyorsunuz?
  • Daha doğrusu Federasyonda kalmayı içinize nasıl sindiriyorsunuz?
  • Sizler belli kişiler tarafından yönetilmeyi mi seçiyorsunuz?

Federasyona üye adında Bosna ve Sancak olan çok sayıda Boşnak Derneği var ancak Federasyonun adında ‘SANCAK’ ya da “BOŞNAK” ismi yok.

Federasyonun adı ‘Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’

İstanbul’daki büyük Boşnak derneklerinin hiçbiri bu federasyona üye değil, Adapazarı Serdivan üyeliğini askıya almış, kuruculardan olan İnegöl Derneği yıllar önce ayrılmış. Federasyonun birleştirici olması gereken yerde ayrıştırıcı olduğu ve bazı illerde dernekler kurdurduğu yönünde iddialar var. Federasyon yönetiminde yer alan kişiler neredeyse hiç değişmiyor bu da başka ilginç olay. Kimse alınmasın gücenmesin ben gördüklerimi ve duyduklarımı yazıyorum.

Ben de bir Sancaklı ailenin ferdi olarak üyesi olduğum ‘İzmir Bosna Sancak Derneği’nin Federasyonun isim değişikliği konusunda girişimde bulunmasını isterim. Şayet isim değişikliğinde başarılı olamıyorsa Federasyondan çıkmasını isterim.

Yukarıda yazdıklarımı bir Sancaklı olarak soruyorum, ne Federasyon dan ne de Dernekten herhangi bir beklentim yok. Kendi aralarında konuşup açıkça dile getiremeyenlerin dili olmaya çalıştım.

Umarım Sancaklı hemşerilerimin biraz gerçekleri görmelerine vesile olmuşumdur ve Federasyonun adının değiştirilmesi için gerekli girişimlerde bulunurlar. Federasyonun birleştirici olması gerektiğine inandığım için bu yazıyı yazdım.

Sancaklı ve Bosnalı Boşnaklar et ve tırnak gibidir ayrılamazlar, ayrıştırılamazlar. Federasyonu birleştirici olmaya davet ediyorum.

‘Türkiye Bosna-Sancak Dernekleri Federasyonu’. Bu isim de güzel olur herhalde. Ya da Federasyon yeni isim için derneklerden görüş alabilir.

Doğan Prepol
Doğan Prepoldoganprepol@gmail.com