BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

Astım

60 kez görüntülendi

Astım, hava yollarının mikrobik olmayan iltihabıdır. Hayat boyu süren ve uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Astım atakları sırasında nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, göğüste baskı hissi ve nefes almakta güçlük ortaya çıkar. İstatistiklerin düzgün tutulduğu Amerika’da 26 milyon kişiden fazlasını etkilediği bildirilmektedir. Türkiye’de net sayı bilinmemekle beraber, toplumun % 8’ini etkilediği düşünülmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Özellikle sabaha karşı kötüleşen hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük, göğüste baskı hissi, egzersiz sırasında nefes almada güçlük ile kendini gösterir. Toz, hayvan tüyü, polen, sigara dumanı, hava koşullarındaki değişiklik, bazı ilaçlar astım krizini tetikleyebilir. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonları, astım atağını ortaya çıkarabilir. Nemli ortamlarda üreyen küf mantarları da astım krizine sebep olabilir. Astım tetikleyicileri kişiden kişiye değişebilir. Eğer astımınız varsa, tetikleyici sebeplerin neler olduğunu dikkatle takip etmeniz gerekir. Ayrıca bu tetikleyici sebepleri alerji testiyle de ortaya çıkarmak mümkündür.

Astıma sebep olan en yaygın alerjenler, ev tozları, hamam böceği, polenler, evcil hayvanlar ve kemirgenlerdir. Havadaki tahriş edici maddeler, egzoz dumanı, sigara, odun ve kömür ateşleri, boya, benzin, parfüm, inşaat tozları ve uçucu maddeler de astım krizini ortaya çıkarabilir. Solunum yolu enfeksiyonları, çocuklarda en sık görülen astım tetikleyicilerindendir. Aspirin gibi bazı ilaçlar, astım krizine sebep olabilir.

Tedavisi Nasıldır?

Astımı tamamen iyileştirebilecek bir tedavi yöntemi yoktur. Atakların gelmesi, uygun bir tedavi yöntemiyle önlenebilir. Astım tedavisinde genellikle iki grup ilaç kullanılmaktadır. Bunlardan biri kontrol edici ilaçlar, diğeri rahatlatıcı ilaçlardır. İlaçların çoğu solunum yolu ile verilmektedir. Böylece doğrudan hava yoluna iletilmeleri sağlanır.

Kontrol edici ilaçlar, hava yollarındaki iltihabı tedavi ederek astımın kontrol altında tutulmasını sağlar. Bu ilaçlar genellikle solunum yolu ile alınır. Her gün ve uzun süreli kullanımları gerekir. Eğer hasta iyileştiğini sanıp ilacı keserse, ataklar yeniden ortaya çıkar.

Rahatlatıcı ilaçlar, nefes daralması ve hırıltının olduğu durumlarda hava yollarını açmak için kullanılır. Bu ilaçlar genellikle solunum yolu ile alınır. Etkileri kısa sürede hissedilir.

Kontrol altına alındığı nasıl anlaşılır?

 • Gündüz ve gece şikâyetleri yoktur.
 • Günlük aktiviteler kısıtlanmaz.
 • Rahatlatıcı ilaç ihtiyacı yoktur.
 • Acil servise başvuru veya hastaneye yatış yoktur.

Astımı düşündüren belirtiler nelerdir?

 • Hastanın tekrarlayan hırıltılı solunumu varsa,
 • Gece uykudan uyandıran öksürüğü varsa,
 • Egzersiz sırasında öksürük veya hırıltı oluyorsa,
 • Alerjisi bilinen bir hastanın bu maddelerle karşılaşma sonrası, hırıltı, tıkanıklık ve öksürük oluyorsa,
 • Soğuk algınlığı sonrası hemen akciğerlere giden bulguları oluyorsa,
 • Astım tedavisi ile bulgular düzeliyorsa, astım olma ihtimaliniz yüksektir.

Anne ve babaların astımlı çocukları için alacağı önlemler nelerdir?

 • Çocukların astım risk faktörlerinden uzak durmasını sağlayın.
 • İlaçların düzenli olarak kullanılmasına yardımcı olun.
 • İlaçlar hakkında bilgi edinin ve hangi durumlarda nasıl kullanılacağını iyi öğrenin.
 • Çocuklarda belirtilere göre kontrol durumunu takip edin.
 • Astımın kötüleştiği durumlarda doktora başvurun.

Eğer çocuğunuz astımlıysa beslenmesine dikkat edin. Uzun süreli anne sütü kullanımı alerjik problemlerin gelişmesini engellemektedir. Anne sütü astımda koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü kullanımı astım ihtimalini azaltır. Astımlı ve alerjik hastalarda omega 3’ten zengin gıdalarla beslenmesi önerilmektedir. Balıklar, keten tohumu, fındık, ceviz gibi kuruyemişlerde bol miktarda bulunur. Aynı zamanda D ve E vitamini ve diğer vitaminlerin yararlı olabileceği düşünülmektedir. Gofret, bisküvi, çikolata, kolalı içecekler, paketlenmiş gıdalardan uzak durun. Doğal ve sağlıklı yiyeceklerle beslenmeniz,  tüm hastalıklarda olduğu gibi astımda da fayda sağlar.

Akıllı insanlar herkesten ve her şeyden öğrenirler. Sıradan insanlar sadece kendi deneyimlerinden öğrenirler. Cahiller ise her şeyi bilirler…

SOKRATES

Salih Yener
Salih Yenerdrsalihyener@gmail.com