BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

Aliya İzetbegoviç için

37 kez görüntülendi

Her kuşağın, kendine örnek aldığı, kahramanları olur. Kırk yaşına merdiven dayadım. Bizim kuşağın da Çeçenistan’dan Cezayir’e, Bosna’dan Filistin’e uzanan bir coğrafyada, her alanda birçok kahramanı oldu. 

İlk aklıma gelenler: Cevher DudayevAbbas MedeniŞeyh Ahmet Yasin ve Necmettin Erbakan. Hem dirayet sahibi, hem de uyanış ve dirilişin bayraktarı olmuş isimler. Bu listeye mutlaka dâhil edilmesi gereken, bir isim daha var: Aliya İzetbegoviç

Doğrusunu isterseniz: Rahmetli Aliya İzetbegoviç’i bugüne kadar doğru değerlendirenlerin sayısı çok azdır. Ona gönül vermiş birçok kişinin bile, sağlıklı bir değerlendirme yaptığını söyleyemeyiz.

Onu nasıl anlatmalı, nereden başlamalı, bilemiyorum. Süslü sözler söylesem, sanki onu inciteceğim. Bunca yıldır, onun hakkında, müstakil bir yazı kaleme almaya cesaret edemeyişim, sanırım bundandır. 

Her şeyden önce: Onu anlatırken, onun doğduğu topraklarda olmalıydım. Onun yürüdüğü yoldan yürümeli, onun soluduğu havayı solumalıydım. Bu yazıyı, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da kaleme alıyorum. Bakalım başarabilecek miyim?

Şurası gerçek: İnsanları tanıdıkça, kiminin altını çizersiniz, kiminin üstünü. Aliya İzetbegoviç, altı kalınca çizilmesi gereken bir insandı.

Aliya İzetbegoviç, yaşadığı yüzyılın en önemli Müslüman liderlerinden bir tanesidir. Sadece iyi bir devlet adamı değil, aynı zamanda bir münevver ve bilgedir. 

Modern dünyaya, “özgür birey” ve “özgür millet” olmanın, en önemli fotoğraflarından birini sunmuştur. Onun önderliğindeki Bosna Hersek halkı, tüm imkânsızlıklara rağmen, özgürlük mücadelesinin tarihini en üst mertebeden kaleme almıştır.

Aliya İzetbegoviç, imanından beslenen, mesuliyet duygusuna sahip bir kahramandı. Çalkantılar içinde geçen bir gençlik döneminin ardından, nispeten sakin yıllara adım attı. Ömrünün olgunluk dönemini ise ağır bir yükü omuzlayarak geçti.

İstilâcıların, vatanseverlere reva gördükleri tüm zulümlere ve gaddarca muamelelere karşı soylu bir tepki göstermiştir. Haksızlık karşısında susmamış ama hakkını adaletli ve merhametli bir şekilde aramıştır. Çevresindekilere hep şu altın öğüdü verirdi: “Hiç kimse intikam peşinde koşmasın. Sadece adaleti arayın.”

Aliya İzetbegoviç, “İslam korkakların değil, cesur ve atılgan Müslümanların omuzlarında yükselecektir” inancına sahipti. Tek boyutlu ve takıntılı bir bakış açısına sahip olan saldırganlar, Müslümanları yok etmekle tehdit ettiğinde bile hiç çekinmeden şunu söylemiştir: “Bizi yok etmekle tehdit ediyorlar. Ama bilsinler ki, Müslümanlar asla yok olmayacaktır.” 

Bu, muhteşem ve korkusuzca bir duruştur. Benzeri, Osmanlı Devleti bölgeden çekilmek mecburiyetinde bırakıldığından bu yana, hiç görülmemiştir. Buna rağmen bazıları onu, korkaklıkla suçlanma hadsizliği gösterebilmiştir. 

Aliya İzetbegoviç, korkak değil, korkan bir adamdı: Allah’tan korkardı. Allah’tan korkmayanlardan da korkardı.

Kuşkusuz onun hakkında söylenebilecekler, bunlarla sınırlı değil. 

Bir Kerkük türküsünde geçen şu dizeler sanki Aliya İzetbegoviç’i en iyi, en güzel şekilde anlatıyor: “Ben sana beyim derim / Daim beyler bey olur.”

Hayırlı insanların amelleri, onlar bu dünyadan ayrıldıktan sonra da devam eder. Aliya İzetbegoviç, bu dünyadan göçüp giderken, arkasında bir fikir bırakmış, bir hedef göstermiştir. Eserleri üzerinden, düşünmeye ve üretmeye vesile olmuştur. 

Bir ideali, bir davayı, bir düşünceyi canlı tutmanın yegâne yolu, tıpkı bir meşaleyi elden ele taşır gibi, o ruhu ve heyecanı gelecek nesillere aktarmaktır. Bizim vazifemiz: Bu meşaleyi söndürmek isteyenlere fırsat vermemek, yere düşürmeden, gelecek nesillere aktarmaktır.

Konuyla ilgili son sözümüzü söyleyelim: Bosna Hersek’ten ve Boşnaklardan bahsedildiği sürece, Aliya İzetbegoviç’ten de bahsedilecektir. Bu da, Allah izin verirse, bin yıldan fazla sürecektir.

Not: 19 Ekim, rahmetli Aliya İzetbegoviç’in sonsuz âleme gidişinin 15’nci yıldönümü. Bu vesileyle, bir defa daha kendisine Allah’tan rahmet dileyip, birer Fatiha gönderelim inşallah.

kaynak: https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/ayhan-demir/aliya-izetbegovic-icin-26157.html

Ayhan Demir
Ayhan Demirayhan_demir@hotmail.com