BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

ADINI TAŞIYAN OKULDA ALİYA’YI ANDILAR

28 kez görüntülendi

Aliya İzetbegoviç, Bayrampaşa’da adının verildiği lisede düzenlenen bir programla anıldı. Törene Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol da katıldı.

Bayrampaşa Aliya İzzetbegoviç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdiresi Zeliha Yıldız yaptığı açılış ve selamlama konuşmasında Bilge Kral’ın hayatına girdiği ilk günlerden bahsetti. “Adını ilk kez 1992’de duyduğum ve tanıdıkça kendisine olan hayranlığımın arttığı Aliya İzetbegoviç’in adının verildiği bir okulda bugün idarecilik yapmak tarifsiz bir mutluluk” diyen Yıldız, törene katılanlara teşekkür etti.

“ONUN HAYATINI HZ. MUHAMMED’E BENZETİYORUM”

İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kürsüye gelen Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol çarpıcı ifadeler kullandı. Aliya’nın bilgeliğinden bahseden Yeniyol, “onun hayatını Hz. Muhammed’in hayatına benzetiyorum. Peygamber efendimizin yaşadıklarını günümüz toplumuna indirgediğimizde Aliya İzetbegoviç’in de aynı şekilde yaşadığını söyleyebiliriz. Onun hayatı Kur’an okumak ve ezberlemekten ziyade Kur’an’ı zihin ibriğinden geçirerek, kalbe ılgıt ılgıt akıtmaktır” diye konuştu.

“DÜNYA LİDERLERİNE ÖRNEK OLDU”

Bosna’da yaşanan acıların Bayrampaşa’da da derinden hissedildiğini belirten Belediye Başkanı Atila Aydıner, Aliya İzetbegoviç’in adaleti, doğruluğu ve dirayetli duruşuyla dünya liderlerine örnek olduğuna dikkat çekti. Aydıner, “bir lider olarak hayatının her döneminde toplumun önünde olmuş, baskılara boyun eğmeyen, askeri ve diplomatik alandaki başarılarıyla da devlet kurucu bir önder ve cumhurbaşkanıdır” dedi.

“MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR”

Okulun edebiyat öğretmeni Bilal Can ise konuşmasında, günümüzde Aliya İzetbegoviç’e yönelik eleştirilere değindi. Can, “meyve veren ağaç taşlanır misali kendisini eleştirenler de olmuştur ve olmaktadır. Klavye başında atıp tutmak kolaydır. Zor olan barut ve kan kokusunun içinde mücadeleye devam etmek ve halkına önder olmaktır” ifadelerini kullandı.

Bilge Kral’ın hayatını anlatan kısa belgesel sunumunun yapıldığı programda, okul öğrencilerinden Fatma Nur Gerçek ve Dilruba Gül okudukları şiirlerle duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldular. Öğrencilerin oluşturduğu oratoryo İzetbegoviç’in hafızalara kazınan sözlerini salondaki yüzlerce kişiyle paylaştı. Program, öğrenci Elif Akkocaoğlu’nun yaptırdığı dua ile sona erdi.