BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

ÜÇÜNCÜ KÜLTÜR GÜNLERİ 13-28 EKİM’DE

117 kez görüntülendi

Bosna Sancak Kültür Günleri 13-28 Ekim tarihleri arasında üçüncü kez kapılarını açıyor. Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı ile Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri etkinliğe bu yıl, İstanbul’un bir başka Boşnak sivil toplum örgütü Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği de dahil edildi.

13 Ekim Cumartesi günü Deniz Müzesi’nde yapılacak açılış töreniyle başlayacak Kültür Günleri resimden sinemaya, edebiyattan müziğe kadar farklı alanlardaki etkinlikleri vatandaşla buluşturmayı amaçlıyor. Açılış töreninin hemen ardından geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden grafik sanatçı Anur Hadziomerspahiç’in anısına oluşturulan grafik sergisinin açılışı yapılacak.

Bosna ve Boşnakların tarihi konusunda sadece referans eserler arasında gösterilen Boşnak tarihçi Mustafa İmamoviç’in “Historija Bošnjaka” (Boşnakların Tarihi) adlı kitap Türkçeye çevrildi. Kitabın lansmanı 16 Ekim Salı günü Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Kültür Günleri’nin sinema bölümünde Oscar ve Altın Ayı ödüllü Boşnak yönetmen Danis Tanoviç’in 5 filmi gösterilecek. Filmler 18-20-23-24-27-28 Ekim tarihlerinde Pera Müzesi’nde izlenebilir. Tanoviç ayrıca 18 Ekim Perşembe günü yine Pera Müzesi’nde düzenlenecek söyleşiye katılacak.

Boşnak Soprano Lejla Jusiç, bu yılki etkinliklerde müzik bölümünün ana unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Sevdalinkaların yanı sıra Türk Sanat Müziği’nden seçkiler de seslendirecek olan Jusiç, 27 Ekim Cumartesi saat 20’de Cemal Reşit Rey’de sahne alacak. Bu konserin 1 hafta öncesinde ise genç müzisyenlerden oluşan caz topluluğu “Adnan Teskeredziç Trio” Pera Müzesi’nde bir konser verecek.