BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

“SANCAK GÜNÜ” TÜRKİYE’DE İLK KEZ KUTLANDI

178 kez görüntülendi

Sancaklı Boşnaklar için tarihi ve milli bir anlamı olan 20 Kasım günü, Türkiye’de ilk kez bir etkinlikle kutlandı. 20 Kasım 1943’de kurulan Sancak Milli Meclisi’nin, Sancak Bölgesi’nin özerklik mücadelesinin dönüm noktası kabul edilmesi ve bu tarihin her yıl Sancak’ta bayram olarak kutlanması, Türkiye’de yaşayan soydaşlarını da harekete geçirdi.

Türkiye’nin ilk Boşnak STK’sı olan Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği, bu alanda da bir ilke imza attı ve 20 Kasım Sancak Günü’nü bir bayram coşkusuyla, büyük bir etkinlikle kutladı. 20 Kasım 2018 Salı akşamı Bayrampaşa’daki dernek binasının büyük kültür salonunda düzenlenen kutlamaya katılım yoğun oldu. 500 kişilik salon tamamen dolarken, aralarında Boşnak sivil toplum örgütlerinin ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu önemli isimler de bu özel buluşmada yerini aldı.

“20 KASIM 1943’DE ATILAN DEV ADIM…”

Sunuculuğunu Fatih Demir’in yaptığı program, Dernek Başkanı Muhammed Sancaktar’ın açılış konuşması ile başladı. Sancaktar, Türkiye’de yaşayan Boşnak kökenli vatandaşlar için Bosna Hersek ve Sancak Bölgesi’nin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Türkiye kamuoyunun Bosna’ya ilgisinin Sancak için de olmasının, Sancak’ın daha iyi tanıtılmasıyla mümkün olacağını belirten Sancaktar, “bugün içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik belirsizlikler nüfusunun büyük bölümünü Boşnakların oluşturduğu bu bölgeye sahip çıkılması ve destek olunması zorunluluğunu bir kez daha ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Sancak Bölgesi’nin hakkı olan statüye kavuşabilmesi için birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğuna dikkat çeken dernek başkanı, “20 Kasım 1943’de Sancak Bölgesi’nin özerkliği için atılan dev adımın yıldönümü bugün Boşnakların yaşadığı yerlerde bir bayram olarak kutlanıyorsa, buradaki temel amaç bir gün Sancak’ın yine hak ettiği birlik ve beraberliğe kavuşacağına dair sahip olunan inançtır” ifadelerini kullandı.

Sancaktar, toprakları Sırbistan ile Karadağ arasında bölüştürülen Sancak Bölgesi’nin bir ve birlik olmasının en büyük dilekleri olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bu doğrultuda her zaman Sancaklı Boşnakların yanında olacağından şüphe duymadıklarını belirtti.

BELGESEL, SEVDALİNKALAR, CUMBUS

Başkanın konuşmasının ardından, Sancak Günü için dernek yönetimi tarafından özel olarak hazırlanan “Sancak Belgeseli” gösterildi. Sancak’ta 1878’den bu yana yaşanan gelişmeler ve bugün gelinen noktanın anlatıldığı çalışma büyük beğeni topladı.

Bosna Sancak Derneği Sevdalinka Korosu, bu anlamlı gecede en güzel sevdalinkalarını Sancak Bölgesi için söyledi. Selahattin Bilir’in şefliğinde güzel sesli Boşnaklar, salonda bulunan yüzlerce kişiyi kah coşturdu, kah hüzünlendirdi.

Bayramın bayram gibi kutlandığı anlarda ise sahneye sviraç Semih-Ervin ile pjevaç Raşit çıktı. Boşnaklar Sancak Günü’nün coşkusunu pistte oynadıkları kololarla doyasıya yaşadı. Gencinden yaşlısına, siyasetçisinden sporcusuna kadar toplumun her kesiminden yüzlerce kişi Türkiye’de ilk kez kutlanan “Sancak Günü”nü unutulmaz hale getirdi.

BÜYÜK KÜLTÜR SALONUNDA KİMLER VARDI?

20 Kasım Sancak Günü etkinliğine katılanlar arasında öne çıkan bazı isimler şunlar;

Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı A. Naser Şimşek, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muradiye Albayrak Şit, İYİ Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Raif Güler, Ak Parti Bayrampaşa Belediye Başkan Aday Adayı Abdullah Tatlıcı, CHP Bayrampaşa Belediye Başkan Aday Adayı Remzi Albayrak, CHP Bayrampaşa Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Mutlu, Ak Parti 27. Dönem Milletvekili Adayı Emine Çakır, Yıldırım Mahallesi Muhtarı Adnan Liçina, Yıldırım Bosna Spor Kulübü Başkanı Saffet Eryüz, Bosna Hersek Dostları Vakfı Başkanı Saffet Erdem, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Elmas Orak, Genç Boşnaklar Derneği İstanbul Başkanı Malik Hadziç, Tek Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal, Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Suat Nurkan, Sefaköy Çağdaş Balkan Türkleri Derneği Başkan Yardımcısı Cevat Atabey