BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

MUHAMMED BAŞKAN’A TAM DESTEK

130 kez görüntülendi

Türkiye’nin en büyük Boşnak derneği, 2 yıl daha Sancaktar ve ekibine emanet…

AÇILIŞ SEVDALİNKALARLA YAPILDI

1989 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk Boşnak sivil toplum örgütü olma özelliğini taşıyan Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin 15. Olağan Genel Kurulu, 27 Haziran Çarşamba günü Yıldırım Mahallesi’ndeki dernek binasında yapıldı.

Derneğin yapımı yeni tamamlanan kültür merkezindeki genel kurul yaklaşık 200 kişiyi ağırlarken, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Naser Şimşek, İYİ Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Raif Güler, Rumeli Türk Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Kerim Erden, Dünya Boşnaklar Kongresi Başkan Yardımcısı Refik Akova, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Elmas Orak, Yugoslavya Karadağ Göçmenleri Derneği Başkanı Mustafa Deniz, Yıldırım Bosna Spor Kulübü Başkanı Saffet Eryüz ve Yıldırım Mahallesi Muhtarı Adnan Liçina kongreye katılan isimler arasındaydı.

Genel kurulun açılışını Bosna Sancak Sevdalinka Korosu yaparken, Selahattin Bilir’in şefliğinde birbirinden güzel sevdalinkaları seslendiren Boşnaklar salonu dolduranlardan büyük alkış aldı. Mini konserin ardından divan heyetinin seçimi yapıldı. Abbas Yaman divan başkanı, Zahit Büyükbayrak ve Ömer Deniz divan heyetine seçildi. Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, divana sunulan önergelerin görüşülmesine geçildi.

“TÜRKİYE BOSNA SANCAK DERNEĞİ” ÖNERİSİ

1989 yılında kurulan ve Türkiye’de kamu yararına çalışır dernek statüsüne sahip tek STK olan Bosna Sancak Derneği’nin isminin “Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği” olarak değiştirilmesi ve yurt içi ile yurt dışında temsilcilikler açma yetkisine sahip olmasına dair tüzük değişikliği teklifi salonda bulunanların oy birliği ile kabul edildi.

Dernek yönetimi tarafından 2 yıl boyunca gerçekleştirilen faaliyetlerin anlatıldığı video gösterimi büyük beğeni topladı. Yönetici Özgür Balkan, dernek faaliyet ve denetim raporlarını okudu, gelir gider tablosunu ve yeni dönem tahmini bütçesini üyelerle paylaştı. Raporlar ve bütçe oybirliği ile kabul edildi.

“HER ZAMAN YANIMIZDA OLUN”

Yeni yönetim kurulunun belirlenmesine sıra geldiğinde divana tek liste sunuldu. İkinci bir yönetim adayı olmadığı için açık oylama yapılmasına karar verildi. 26 kişiden oluşan asil yönetim listesi oy birliğiyle kabul edildi.

Oylama sonrasında kürsüye gelen Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar, kendisine ve yönetim kuruluna verdikleri destekten ötürü üyelere teşekkür etti. Bu derneğin sahip olduğu imkanlar ile Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan bir sivil toplum örgütü olduğunu kaydeden Sancaktar konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu derneği kuranlardan Allah razı olsun, eski yöneticilerimizden hakkın rahmetine kavuşanlara da Allah rahmet eylesin. Dernek kurulduğu günden bu yana başkanları ve yönetim kurullarının özverili çalışmaları ve halkın desteğiyle bugünlere geldi. Ben de 16 yıl yöneticilik yapmış biri olarak söyleyebilirim ki biz yalnızca vesileyiz. Eğer sizler bizim yanımızda olmazsanız, sizlerle beraber yola çıkmazsak, sizlerin gücünü arkamızda hissetmezsek biz hiçbir şey yapamayız. Dernek başkanlığı, yöneticiliği prosedür icabı gerekli olan makamlar. Ama bu dernek hepimizin. Bu dernek bizim yüzümüz, bizim evimiz. Ben ve yönetici arkadaşlarım ahde vefa kültürüne sahip olduğumuz için, gelecek nesillerimize çocuklarımıza güzel bir eser bırakmak için buradayız ve maddi manevi var gücümüzle hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu dernek binasını görüyorsunuz. Binamız bitmek üzere. Ufak tefek rötuşları kaldı. Şimdi bu binayı ben ve benden önceki başkanlar mı yaptı? Yönetim mi, yöneticiler mi yaptı? Hayır, hepimiz yaptık! Hayırsever insanlarımız; kimisi 1 lirasıyla kimisi de 1 milyon lirasıyla katkıda bulundu. Hepinizden Allah razı olsun, böyle bir eser dünyanın hiçbir yerinde yok. Hiçbir devlet kurumundan ve yarın öbür gün gebe kalacağımız kurumlardan yardım almadan öz sermayemizle yaptığımız bir bina bu. Ve gelen herkes buraya hayran kalıyor.

Geride kalan 2 sene içinde 360’ın üzerinde faaliyet yaptıklarına dikkat çeken Başkan Sancaktar, “kimimiz doktor, kimimiz mühendis, kimimiz avukat ya da iş adamı. Herkesin farklı bir yoğunluğu var ama söz konusu dernek olunca elimizden gelenin fazlasını vermeye çalıştık ve bu tabloyu ortaya çıkardık” diye konuştu.

Vatandaşları derneğin tüm etkinliklerine davet eden Sancaktar, “her zaman yanımızda olun, siz bizimle olmazsanız bizim yaptıklarımızın bir anlamı olmaz. Bazı etkinliklerimizde dernek dolup taşıyor, bazen ise çok az katılım olduğunu görüyoruz. Lütfen çocuklarımızı ve gençlerimizi derneğe kanalize edelim. Onlar gelirse, biz yarın öbür gün gönül rahatlığıyla ayrılabiliriz. Çünkü derneği kimlere emanet ettiğimizi biliriz” ifadelerini kullandı.

“HAYALLERİMİZ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ”

1989 yılında dernek fikrinin ortaya çıktığı andan itibaren ortaya koyduğu mücadeleyle camianın efsane isimleri arasına giren kurucu Bahtiyar Erik de kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Amerika’da bulunduğu dönemde bir dernek oluşumuna tanık olduğunu ve o zaman Boşnakların böyle bir derneğe sahip olmasını hayal ettiğini söyleyen Erik, “bugün görüyorum ki çabalarımız karşılığını fazlasıyla vermiş. Hayallerimiz gerçeğe dönüşmüş. Bu derneğe katkıda bulunan herkesten Allah razı olsun” dedi. Bahtiyar Erik’ten sonra Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Elmas Orak ve Sinan Yaman kısa birer konuşma yaparak yeni yönetimi tebrik etti.

Kongrenin sonunda eski yönetimde yer alan yöneticilere teşekkür plaketi verildi. 15. Olağan Genel Kurul tüm yöneticilerin sahneye gelmesi ve çekilen aile fotoğrafı ile son buldu.

YÖNETİMDE 11 YENİ İSİM

Muhammed Sancaktar başkanlığında oluşturulan yeni yönetim kurulunda şu isimler yer aldı:

Sabiha Tüzünoğlu, Nihal Ekin, Prof. Dr. Adem Fazlıoğlu, Ahmet Özbayrak, Ali Hot, Davut Erdem, Doç. Dr. Sedat Ziyade, Hazbi Balata, Hilmi Erdem, Hüseyin Ağaoğlu, Mehmet Olcay, Mersin Balkan, Mesut Bilir, Muammer Bayraktar, Münir Gül, Nazif Hakan Yeniay, Nuri Koç, Özgür Balkan, Rahim Karabulut, Refik Demirok, Rıfat Atasever, Sebahattin Demir, Şevket Haliloğlu, Yasin Güler, Zülfi Koç