BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

KÜTAHYA’DA COŞKULU PİTA ŞENLİĞİ

82 kez görüntülendi

Kütahyalı Boşnaklar, geleneksel pita şenliklerinin 8’incisini yine büyük bir katılımla gerçekleştirdi. Kütahya Çayca Köyü Bosna Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen şenliğe, Türkiye’nin dört bir yanından Boşnakların yanı sıra Kütahya protokolünün önde gelen isimleri de katıldı.

Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç’in de davete icabet ettiği pita şenliğinde, yurt çapındaki Boşnak sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de hazır bulundu. Çayca Köyü Bosna Derneği Başkanı Rahmi Yördem yaptığı açılış konuşmasında, Boşnakların Fatih Sultan Mehmet Han’ın Bosna Hersek’i fethiyle beraber, köklü devlet geleneğinin sarsılmaz hizmetinde olduğunu belirtti. Yördem, “bu serüven, köklü devlet geleneğini Bosna’nın fethiyle beraber Boşnaklar olarak her daim Türkiye’nin, kutlu medeniyetin yardımcısı ve destekçisi olduk. Bu medeniyete mensup olmaktan onur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir de kültürel zenginliklerin böyle etkinliklerle daha da belirgin hale geldiğinin altını çizerek, “yıllar önce ayrıldığınız toprakların kültürünü yaşatmaya çalışmanız sizler için çok önemli olduğunu ve ülkemizin bir zenginliği olarak düşünüyorum. Anadolu ve Trakya diye belirttiğimiz bir vatan coğrafyamız var. Ama bu coğrafyadan çok daha geniş gönül ve kültür coğrafyamız var. Bu coğrafyanın en önemli parçalarından biri de Bosna Hersek” diye konuştu.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da konuşmasında Türkiye’nin ve Türk milletinin Balkanlar için önemine vurgu yaptı ve “bu millete büyük sorumluluklar düştüğünü biliyoruz, daha çok çalışmamız, daha güçlü olmamız gerekiyor. Tüm coğrafyadaki insanların ümidini kırmamamız gerekiyor” dedi.

Kütahyalı Boşnaklar tarafından bizzat davet edildiği bu etkinliğe geldiği için çok mutlu olduğunu ifade eden Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç ise, en büyük arzusunun Türk ve Boşnak halkını birbirine bağlamak olduğunu belirtti. Sadoviç, “bugün Bosna’da 10 bin öğrenci Türkçeyi öğreniyor. Ayrıca Türkiye’de 500 Boşnak öğrenci eğitim görmektedir. Türkçeyi öğrenmek zor bir şey değil; çünkü Türkiye bizim kardeşimiz. Türkiye’nin Bosna Hersek ile 18 yıl önce daha az bir bağlantısı vardı. 18 yılın ardından bağlantılar artmaya başladı ve daha da artmaya devam edecek inşallah” ifadelerini kullandı.

100 yıldan uzun bir süre önce Boşnakların Bosna Hersek ve Sancak Bölgesi’nden gelerek yerleştikleri Çayca Köyü’ndeki şenliğe adını veren Boşnak böreklerinin konuklara ikram edildi. Yüzlerce kişi çalan Boşnak müziğiyle birlikte oyunlar oynadı. İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Halk Oyunları Ekibi de sunduğu gösterilerle şenliğe ayrı bir renk kattı. Mehteran ekibinin performansı da katılımcıları coşturdu.