BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

KURU ETİ NEDEN TÜRKİYE’DE ÜRETEMİYORUZ?

1.147 kez görüntülendi

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyada paylaşılan bu fotoğraf, görenlerin iştahını kabarttı. 30 yıldır Pendik’te Sapanbağları ile Yeşilbağlar mahallelerinin birleştiği yerde market işletmeciliği yapan Sadık Bilge (Muratoviç), fotoğrafın hikayesini Boşnak Dünyası’na anlattı.

Resimde görülen kuru etin özel olarak Sancak Bölgesi’nin Sjenica şehrinde hazırlatıldığını belirten Bilge, müşterilerine her zaman en kaliteli ve lezzetli ürünleri sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kuru eti Sancak’tan almak durumunda kaldıklarını, imkan sunulması halinde aynı kaliteyi Türkiye’de de yakalayabileceklerini dile getiren Sadık Bilge, “ne yazık ki Tarım Bakanlığı ile anlaşamadığımız hususlar var. Bakanlık ülkemizde otantik imalata izin vermiyor. Fabrikasyon üretim istiyor. Fabrikalarda üretilip ambalaja konan kuru etlerde tuzla beraber nitrit de kullanılması gerekiyor. Kanserojen bir madde olan nitritin belli bir dozun üzerinde kullanılması ciddi tehlikelere sebep oluyor” diye konuştu.

Sucuk ve pastırma gibi ürünlere kırmızı rengi vermek için kullanılan nitrite kuru ette ihtiyaç olmadığını ve etin rengini bozduğunu söyleyen Bilge, “Tarım Bakanlığı ayrıca fırınlama yapılmasını istiyor, bizim geleneksel yöntemimiz olan ateşle kurutmaya müsaade etmiyor. Bu da kuru etin orijinalliğine gölge düşürüyor. Biz de geleneksel lezzetimizin bozulmasına razı olmuyoruz ve Sancak’tan getirtiyoruz” dedi.

Kuru etin hazırlanması için et ve tuzdan başka bir şeye ihtiyaç olmadığını, akgürgen ile kabuksuz meşe ağacının dumanıyla kurutma işleminin yapıldığını anlatan 30 yıllık tecrübeli esnaf, Tarım Bakanlığı’nın otantik imalata izin vermesini beklediklerini söyledi.

Boşnakların yaşadıkları coğrafya nedeniyle kuru et yapmak zorunda olduklarını belirten Sadık Bilge, “Sancak Bölgesi’ne kar, eylül ayının sonlarında yağmaya başlıyor. Ve bu şartlarda yağlı olmayan eti başka türlü saklamak mümkün olmuyor. Kuru et Boşnaklarda ve o bölgede yüzlerce yıldan bu yana yapılıyor” diye konuştu.