BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

KILIÇDAROĞLU’NA ‘AHİDNAME’ HEDİYE EDİLDİ

28 kez görüntülendi

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Suat Nezir, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Fatih Sultan Mehmet’in Balkanlarda yaşayan halklara inandıkları ve diledikleri gibi yaşayabilme güvencesi veren ve tarihe “ilk insan hakları bildirgesi” olan geçen ‘Ahidname’yi hediye ettiler.

“GÖÇMENLERE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ”

24 Haziran seçimlerinden önce İzmir’de sivil toplum örgütlerinin davet edildiği bir parti toplantısına katılan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, bu anlamlı hediye sonrasında şunları söyledi:

“Trakya’nın, Balkanların tarihine baktığımızda büyük acılar, dramlar görürsünüz. Oradan insanlar Türkiye’ye gelirken kültürlerini de getirdiler. O müzik aslında bizim müziğimiz, o kültür bizim kültürümüz. Onlar bu ülkenin bütün alanlarında yer aldılar. Milletvekili, bakan oldular, iş dünyasında önemli makam elde ettiler, hayatın her alanında yer aldılar ve topluma örnek oldular. Kendilerine şükran borçluyuz. Yılların baskısına rağmen asla kültürlerinden, inançlarından kopmamışlardır. Osmanlı’dan bu yana dik ve onurlu duruşlarını sergilediler. Balkanlardan göç edip Türkiye’ye gelenlere her zaman saygı duyuyoruz.”

 “DAHA FAZLA BOŞNAK GÖRMEK İSTİYORUZ”

İzmir Bosna Sancak Derneği Başkanı Abdullah Gül de yaptığı açıklamada, Boşnak toplumunun daha fazla temsil hakkı istediğini ifade ederek, “İzmir’de iki belediye başkanı ve iki CHP il yöneticisi Boşnak toplumundan. Önümüzdeki mart ayında yapılacak yerel seçimlerde daha fazla Boşnak kökenli belediye başkanı ve meclis üyesi görmek en büyük arzumuzdur” diye konuştu.

NEZİR’DEN “EZİK” TEPKİSİ

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Suat Nezir’in gündeminde ise Yalova’da muhacirlere yönelik söylenen sözler vardı. Nezir, Ak Parti Yalova Milletvekili Adayı Meliha Akyol’un göçmenlere “ezik” demesine tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

“AKP Yalova Milletvekili Adayı Meliha Akyol’un Balkan camiası hakkında ‘Kendisini ifade edemeyen ezik insanlar’ şeklinde sarf ettiği hakaret içeren bu sözlere toplumumuz gereken cevabı verdi. ‘Ezik’ yaftasını ne Balkan camiasına ne de toplumun diğer katmanlarına kullanmak doğru değil. Çok yanlış olduğu gibi kimsenin de haddine değil; kesinlikle kabul etmiyoruz.”