BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

İLBER ORTAYLI GELDİ, SALON BOŞNAKLARA YETMEDİ

219 kez görüntülendi

Türkiye’nin yaşayan en önemli tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde düzenlenen konferansa katıldı. Etkinliğe 700 kişi katıldı, 500 kişilik büyük salon doldu taştı.

Sancak Bölgesi’nin duayen akademisyenlerinden Ord. Prof. Dr. Şerbo Rastoder’in 1958-1971 yılları arasında Karadağ ve Sancak’ta yaşanan göçleri konu alan “Komünistler ve Muhacirler” adlı kitabının da lansmanının yapıldığı Göç Konferansı 21 Ekim Pazar günü Bayrampaşa’daki Bosna Sancak Derneği’nde gerçekleştirildi.

Tanıtımı günler öncesinden yapılan konferansa Ortaylı ve Rastoder’in yanı sıra Prof. Dr. Ema Miljkoviç, Doç. Dr. Novak Adziç ve Refik Akova da katıldı. Dernek Başkan Vekili Hilmi Erdem sunum ve Türkçe çevirileri yaparken moderatörlük görevini Doç. Dr. Jasmina Rastoder üstlendi.

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar yaptığı selamlama konuşmasında derneğin tarihi günlerinden birini yaşadığını, İlber Ortaylı ve Şerbo Rastoder başta olmak üzere böylesine değerli akademisyenleri ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Sancaktar’dan sonra Karadağ Ankara Büyükelçisi Branko Miliç de kısa bir konuşma yaptı.

Açılış konuşmasının ardından Başkan Vekili Hilmi Erdem konuşmacıları tek tek anons etti. İlber Ortaylı’nın isminin söylenmesiyle birlikte salonda alkış tufanı koptu. Ortaylı bu yoğun ilgiye karşılık ayağa kalktı ve dinleyicileri selamladı.

“BOŞNAKLAR DİSİPLİNE BÜYÜK ÖNEM VERİRDİ”

Moderatör Jasmina Rastoder ilk sözü Ortaylı’ya verdi. Boşnakların Balkanlar’daki tarihsel sürecinden bahseden Ortaylı, “Osmanlı Balkanlar’ı ve Bosna Hersek’i fethetmeden önce Boşnaklar Hıristiyan dünyasından ayrılmıştı. Bu nedenle İslamiyet’e geçişleri çok kolay oldu” dedi. Boşnak halkının disipline çok önem verdiğinin altını çizen Prof. Ortaylı, “Osmanlı Devleti’ne çok büyük değerler yetiştirdiniz. Özellikle hukuk alanında önemli katkılarınız oldu” diye konuştu.

Osmanlı’nın yıkılma sürecinde göçlerle Anadolu topraklarına gelmeye başlayan Boşnakların Kurtuluş Savaşı’nda ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma sürecinde etkin görevler üstlendiğine değinen Ortaylı, “Sancak ve Bosna’dan gelenler Türkiye’nin ayağa kalkmasında büyük rol oynamıştır” diye konuştu.

Ortaylı’nın ardından sırasıyla Prof. Dr. Ema Miljkoviç, Doç. Dr. Novak Adziç, Refik Akova ve Ord. Prof. Dr. Şerbo Rastoder birer konuşma yaptılar. Konferans sonunda konuklara dernek yönetimi tarafından plaket takdimi yapıldı. Şerbo Rastoder kitabını salondakilere imzaladı. Ortaylı daha sonra Dernek Başkanı Muhammed Sancaktar’ın odasında ziyaretçi özel defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

DİNLEYİCİLER ARASINDA ÖNEMLİ İSİMLER VARDI

Birbirinden değerli konuşmacılarla hafızalara kazınan konferansın izleyicileri arasında da oldukça önemli isimler vardı. Karadağ Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Branko Miliç, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Naser Şimşek, Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Kerim Erden, Bosna Hersek Dostları Vakfı Başkanı Saffet Erdem, Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği Başkanı Cavit Ganiç, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Elmas Orak, Sancak Dostları Platformu Başkanı Salih Akgül, Yıldırım Mahallesi Muhtarı Adnan Liçina, Tek Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal, Eski Milletvekili Hüseyin Kansu, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muradiye Albayrak Şit, Saadet Partisi Bayrampaşa İlçe Başkanı İsmail Acar, CHP Bayrampaşa Belediye Başkan Aday Adayı Remzi Albayrak’ın yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi bu özel buluşmada yerini alanlar arasındaydı.

SEVDALİNKA KOROSU’NDAN “MOJ İLBERE” SÜRPRİZİ

19:30’da başlayacağı duyurulan etkinlikten yaklaşık yarım saat önce salon dolmaya başladı. Vatandaşlar derneğin büyük kültür salonunda yerini alırken açılışı Bosna Sancak Derneği’nin Sevdalinka Korosu yaptı. Selahattin Bilir (Lape) şefliğinde söylenen sevdalinkalarla salonda coşkulu bir hava oluştu.

Koronun bu anlamlı gecede İlber Ortaylı’ya bir de sürprizi vardı. Boşnakların efsane sevdalinkası “Moj Dilbere”yi, İlber Hoca’ya uyarlayarak “Moj İlbere” şeklinde seslendiren koro büyük alkış aldı, Ortaylı da bu jeste karşılık mest oldu.