BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

HAYALLER TEKSTİL, GERÇEKLER PİTA

263 kez görüntülendi

Yıldırım Mahallesi’nin en sessiz dakikalarında apartmanın kapısı yavaşça açılıyor. İki kardeş yeni günün bereketli geçmesini dileyerek yola koyuluyor…

Yıllarını tekstil piyasasında geçiren iki kardeş, Ferit ve Faruk Bölükbaşı (Kuç) umduklarını bir türlü bulamamışlar. Mağaza açmışlar olmamış, imalathane işletmişler yürümemiş, işçi olarak çalışmışlar yetmemiş. Aralarında 4 yaş olan kardeşler hep farklı yerlerde çalışmışlar, hiç birlikte yol almamışlar.

Ağabey Ferit 34 yaşında. 14 yaşında Laleli’de çalışarak girmiş iş hayatına. Okul hayatı belki de piyasa kadar cazip gelmemiş o yıllarda. Tekstil sektöründe işçi olmuş, Yıldırım Mahallesi’nde mağaza açmış, bir imalathane de kurmuş. Ama hiçbirinde istediği sonuçları elde edememiş.

Kardeş Faruk ise 30’unda henüz. O ağabeyine göre okumak için şartları biraz daha zorlamış. Taa ki Laleli’de çalışmaya başlayana kadar. Liseyi bitirip üniversite sınavında 2 yıllık turizm otelcilik bölümünü kazanmasına rağmen, “çarşıda para kazanıyordum ve bu bana daha tatlı geliyordu” diyerek üniversiteye gitmemiş. Bunun hayattaki en büyük hatası olduğunu söylemekten de çekinmiyor.

İstisnasız her sabah 5’de başlıyorlar güne. Sıcacık Boşnak böreklerini Merter’deki mekanlarında meraklılarıyla buluşturabilmek için…

Bu küçük ve şirin Boşnak börekçisinin adı “Majko Pita”. Adından da anlaşılacağı üzere böreklerde ve yemeklerde anne elinin kalitesi, temizliği, samimiyeti ve tabii ki muhteşem lezzeti var.

“Gıda sektörü, özellikle de Boşnak mutfağı nereden geldi aklınıza” diye sorduğumuzda Ferit Bölükbaşı bunun uzun zamandır aklında olduğunu ancak bir türlü beraber çalışabileceği birini bulamadığını söylüyor. “Oysa ortağım olacak kişi yıllardır yanı başımdaymış da haberim yokmuş” diye de ekliyor.

Yaklaşık 2 yıldır Merter’de Boşnak mutfağının en güzel lezzetlerini sunan kardeşler, mekana ismini veren Majko kelimesinin öyküsünü de şöyle anlatıyor:

“Yemekleri annemiz yapıyor. Bu yüzden Majko ismi yakışıyor. Ama Merter, Laleli ve Osmanbey piyasasında bu kelime öylesine yaygın kullanılıyor ki, Boşnak olsun olmasın hemen herkes birbirine bu şekilde hitap ediyor. İlk zamanlarda insanlar dükkanın adını görünce gülüyorlardı, çok tuhaf geliyordu. Ama zaman içinde öyle bir alıştılar ki, buralarda kime sorsanız herkes biliyor artık yerimizi.”

Mekan tam bir Boşnak mutfağı. Mantıdan böreğe kadar hamur işlerini öğleden sonraya kadar bulmanız mümkün. İstanbul’un pek çok yerine paket servis imkanı da var. Öğle yemeği zamanı yaklaştıkça böreğin yanında sulu yemek kokuları da iştah kabartıyor. Kuru etli kuru fasulyeden, boranija(taze fasulye)ya kadar Boşnak mutfağının sulu yemeklerini afiyetle yiyebiliyorsunuz. Boşnak kahvesi de var, arzu edene tavşankanı çay da, şifa niyetine borovnica da…