BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

KURBANLAR BOSNA VE SANCAK’TA KESİLDİ

279 kez görüntülendi

Kurban Bayramı’nın coşkusunu hiç kuşku yok ki en fazla yaşayanlar, normal zamanlarda maddi durumları çok iyi olmayan insanlar. Zira onlar bayram dolayısıyla gelen yardımlarla biraz olsun ferahlıyor, imkana kavuşuyor.

Kardeşliğin, paylaşmanın en yoğun yaşandığı bu dönemde Boşnak dernekleri de düzenlendikleri kampanyalarla kurbanlarını ata topraklarında kestirmek ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyenlere yardımcı oldular.

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği yıllardır süregelen organizasyonlarını bu yıl da başarıyla gerçekleştirdiler. Türkiye’nin ilk Boşnak sivil toplum örgütü unvanına sahip olan Bosna Sancak Derneği, 7. kez Sancak Bölgesi’nde kurban kesti. Bu yıl da önceki yıllar gibi 130 euro karşılığında bir büyükbaş hayvan hissesi için bağış kabul eden derneğe 180 kişi bağışta bulundu.

Dernek Başkan Vekili Hilmi Erdem’in bizzat yerinde denetlediği kesimlerin ilk gününde Kuzey Sancak’a bağışlanan kurbanlar kesildi. Sancak Merhamet Derneği ile işbirliğinde yapılan organizasyonda Sjenica’da bir kesimhanede kurbanlar kesildi ve Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Brodarevo, Priboj, Prijepolje ve Novavaroş kentlerinde önceden belirlenmiş ihtiyaç sahiplerine etler dağıtıldı. Bayramın ikinci günü ise Güney Sancak’a geçildi ve Rozaje’de kesimler yapıldı. Etler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken en az 5 kg olmasına özen gösterildi. Kesilen tüm büyükbaş hayvanlar Sancak Bölgesi’ndeki yerel halktan satın alındı.

Bosna Sancak Derneği Başkan Vekili Hilmi Erdem, Sancak’taki temasları esnasında Boşnak Milli Konseyi tarafından düzenlenen bayramlaşma etkinliğine de davet edildi ve BNV Başkanı Dr. Sulejman Ugljanin’in yakın ilgisiyle karşılandı.

İzmir Bosna Sancak Derneği de önceki yıllarda olduğu gibi yine Bosna Hersek’te kesilmek üzere kurban bağışı topladı. Dövizdeki dalgalanma nedeniyle başta 800 lira olarak açıklanan bedel daha sonra 1100 liraya çıkarılmak durumunda kaldı. 50 kişinin bağışladığı kurbanlar Bosna Hersek’in Zepa kentinde kesildi. Dernek Başkanı Abdullah Gül ve Sayman Turgut Güneş kesim ve dağıtım işlemlerini bizzat yerinde takip etti. Yöneticiler bazı ailelerin evlerine kendileri gittiler ve etleri teslim ettiler.

İki oğlunu Bosna Savaşı’nda kaybetmiş ve şu anda yalnız yaşamak zorunda kalan 93 yaşındaki Ayka Meşanoviç’in evini ziyaret eden Gül ve Güneş, büyük zorluklar altında yaşam mücadelesi veren tetkaya kurban etini verdi ve kendisiyle bir süre sohbet etti. Abdullah Gül, Zepa’nın 1992 yılında Sırpların büyük saldırılarına maruz kaldığını ve büyük acılar çektiğini belirtirken İzmir Bosna Sancak Derneği olarak güçleri yettiğince yanlarında yer almaya devam edeceklerinin altını çizdi.