BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

BOŞNAKLAR KARAMÜRSEL’DE BULUŞTU

201 kez görüntülendi

Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Derneği tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen “Altın Pita Şenliği” ilçe girişindeki Sünni Baba piknik alanında büyük katılımla gerçekleşti. Karamürsel Belediyesi’nin katkı sağladığı etkinliğe Karamürsel ve çevre ilçelerin yanı sıra, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu’na bağlı derneklerden de yoğun ilgi vardı.

Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Osmanoğlu ve Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın da konuk olduğu teferiçe Bursa, Biga, Serdivan ve İnegöl’deki Boşnak derneklerinin başkan ve yöneticileri de katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan teferiçte Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Derneği Başkanı Erhan Yılmaz, davetlilere bir selamlama konuşması yaptı. Başkan Yılmaz’ın ardından, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Ergün Erkap, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve Milletvekili İlyas Şeker de birer konuşma yaptılar.

Eşref Temiz’in geçtiğimiz ay içinde vefatının ardından Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili olarak federasyonu temsil eden Biga Bosna Hersek Derneği Başkanı Ergün Erkap, şenlikte yaptığı konuşmada, şenliklerin her sene bir öncekinden daha güzel geçtiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Erhan Yılmaz da ilçede geleneksel hale getirilen şenliğe, her yıl ilginin arttığına dikkati çekerek, “Karamürsel’de Türkiye’nin her yerinden gelen Boşnaklarımız var, akrabalarımız var. Beraberliği temsil eden şenliklerde, Boşnak kültürünü yaşatıyoruz” dedi.

Serdivan Bosna Sancak Derneği etkinliğe Bosna Hersek’in Bijeljina şehrinden gelen yaklaşık 50 misafiri de getirdi. Bijeljinalı Boşnaklar sundukları halk oyunları gösterileriyle büyük beğeni topladı.

Tertemiz havası, muhteşem doğası ve cıvıl cıvıl insanlarıyla geleneksel Boşnak teferiçine ev sahipliği yapan Karamürsel’de Sünni Baba’yı dolduran yüzlerce kişi neşe dolu bir gün geçirdi. Onlarca tepsi Boşnak böreği pişirildi, konuklara ikram edildi. Boşnak müzikleri eşliğinde gençler gönüllerince eğlendi, oyunlar oynandı. Şenlikte çekilişle hediyeler dağıtıldı.