BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

BOSNA SANCAK’TAN MUHTEŞEM SEZON AÇILIŞI

57 kez görüntülendi

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği ve büyük ilgi gören “posedak” buluşmaları, bu yıl da kapsamı genişletilerek devam ettiriliyor. Bosna Sancak Sevdalinka Korosu’nun katılımıyla düzenlenen “dzumbus” Boşnakları bir araya getirdi.

4 Ekim’de yapılacağı duyurulan etkinlik, Batman’da meydana gelen hain terör saldırısında şehit olan 8 askerimizin acısı nedeniyle ertelenmişti. 11 Ekim Perşembe günü derneğin yapımı tamamlanan büyük salonunda yaklaşık 400 kişi bir araya geldi.

KATILIM BÜYÜK OLDU

Bosna Sancak Derneği Sevdalinka Korosu’nun muhteşem bir konser verdiği gecede Dernek Başkanı Muhammed Sancaktar ve yönetim kurulu üyeleri konuklarını kapıda karşıladı. Etkinliğe katılanlar arasında Sancak Dostları Platformu Başkanı Salih Akgül, İstanbul İl Genel Meclisi Üyesi Refik Akova, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muradiye Albayrak Şit, CHP Bayrampaşa İlçe Başkanı Remzi Albayrak, İYİ Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Raif Güler, Yıldırım Bosna Başkanı Saffet Eryüz gibi isimler de vardı.

Selahattin Bilir’in şefliğini yaptığı sevdalinka korosu önceki etkinliklerine göre çok daha başarılı ve uyumlu performansıyla büyük beğeni topladı. Birbirinden güzel sevdalinkaları başarıyla seslendiren Boşnaklar, salonda bulunan yüzlerce kişiyi coşturdu.

ESKİ BOŞNAK GELENEĞİ YENİDEN CANLANDI

Koronun ardından solo performanslara geçilmeden önce kısa bir ara verildi. Arada sahneye çıkan Bosna Sancak Derneği Danışma Kurulu Üyesi ve dernek kurucularından Salih Ateş Pazarac, eski bir Boşnak geleneğini yeniden hatırlattı.

Eskiden Boşnak düğünlerinde akordeoncuya belli bir ücret verilmediğini ve “akordeonu devirerek” herkesin gönlünden kopanı vermesiyle emeğinin karşılığını aldığını belirten Pazarac, akordeonu salonun ortasına getirdi ve bir sandalyenin üzerine bıraktı. Daha sonra herkese çağrıda bulunan Pazarac’ın bu çağrısı karşılıksız kalmadı. Salonda bulunan pek çok kişi akordeonun üzerine bir miktar para bıraktı. Böylece eğlencenin bedeli de paylaşılmış oldu.

Misafirlere çeşitli ikramların yapıldığı gecenin ilerleyen dakikalarında koro üyeleri bireysel olarak sahne alıp sevdalinkalar seslendirdiler. Çalınan kololarda yüzlerce kişi pistte Boşnak oyunları oynadı.

ERDEM’DEN “SALON” ÇAĞRISI

Etkinliğin sunuculuğunu yapan Bosna Sancak Derneği Başkan Vekili Hilmi Erdem, büyük kültür salonu hakkında bilgiler verdi ve Boşnakların düğün, nişan, kına gibi etkinlikleri için dernek salonunu tercih etmelerini istedi. Erdem, salonun her türlü organizasyon için uygunluğuna ve fiyat olarak piyasa koşullarına göre daha avantajlı olduğuna dikkat çekti.