BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

BOSNA SANCAK KÜLTÜR GÜNLERİ BAŞLADI

80 kez görüntülendi

Türkiye’nin Boşnakları kültürlerini tanıtmak için bir kez daha İstanbul’da bir araya geldi. Bosna Sancak Kültür Günleri üçüncü kez kapılarını açtı.

Müziğinden mutfağına, edebiyatından sinemasına kadar Boşnaklar 15 gün boyunca misafirlerini bekliyor.

13-28 Ekim tarihleri arasındaki etkinlikler zincirinin açılışı Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde düzenlenen törenle yapıldı. Açılışa CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Tarih Vakfı Başkanı Mehmet Öznur Alkan, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Naser Şimşek’in yanı sıra Boşnak sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileriyle birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergün Erkap, Adapazarı Bosna Hersek Türkleri Derneği Başkanı Behiye Çark ve Adana Bosna Kardeşlik Derneği Başkanı Kasım Gül, açılışta dikkat çeken isimler arasındaydı.

Etkinliğin proje ortakları Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği başkanları birer konuşma yaptılar. Şekib Avdagiç, Akif Hamzaçebi ve Bakir Sadoviç de konuklara hitap etti.

Açılışın ardından davetliler, geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Boşnakların ünlü grafik sanatçısı Anur Hacıomerspahiç’in çalışmalarının yer aldığı sergiyi gezdiler.

Konuklara Avliya Boşnak Mutfağı’nın eşsiz lezzetleri ikram edildi. Bosna Sancak Kültür Günleri 28 Ekim’e kadar Deniz Müzesi, Pera Müzesi ve Cemal Reşit Rey konser salonundaki etkinlikleriye sanatseverleri bekliyor.

(Fotoğraflar Akif Hamzaçebi ve Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin sosyal medya hesaplarından alınmıştır)