BURAYA DİKKAT

BEN, SEN YOK; “BİZ” VAR!

83 kez görüntülendi

Boşnakların takımı Yıldırım Bosna, yeni sezona yeni umutlarla giriyor! Saffet Eryüz başkanlığında oluşturulan yeni yönetim ilk iş olarak takımın başına eski kaptanı Reşat Hot’u getirdi. “Reşko”nun büyük hayalleri ve bu hayalleri gerçeğe dönüştürecek inancı var!

Süper Amatör Lig’de yeni sezona sayılı günler kala, biz de soluğu Yıldırım Bosna antrenmanında aldık ve genç teknik adama takımın son durumunu ve hayallerini sorduk!

“Siyaseti kulübümüzden içeri sokmamamız lazım”

Yıllarca profesyonel olarak futbol oynadınız. Futbolu bıraktıktan sonra da bu profesyonel çizgiyi korudunuz ve antrenörlük eğitimlerinizi bu doğrultuda aldınız. İşin kolayına kaçıp kahvehane köşelerinde lak lak yaparak ona buna eleştiri getirme yolunu seçenlerden olmadınız. Bugün gelinen noktada profesyonel bir takımı çalıştırabilecek yeterliliğe ve donanıma sahip olduğunuz halde siz Yıldırım Bosna’yı tercih ettiniz. Neden?

Yıldırım Bosna’da bildiğiniz gibi mayıs ayında yönetim değişikliği oldu. Camiamızdan, daha önce de yöneticilik yapmış insanlar –ki aralarında benim yakın arkadaşlarım da var– yeniden sorumluluk aldılar ve projelerimize destek verdiler. 30-35 senedir var olan bir kulüpten ve mazisi çok daha eskiye giden bir camiadan bahsediyoruz. Ama hep belli yerlerde kalmış olduğumuz gerçeği de ortada. Bizim bazı şeyleri artık değiştirmemiz lazım. Birincisi siyaseti artık kulübümüzden içeri sokmamamız lazım. Olaylara kişisel yaklaşmamamız lazım. Çünkü camialar kalıcıdır, kişiler ise gelir geçer.

Burada da bize böyle bir teklif yaptılar. Biz de bir proje ile çıktık karşılarına. Ve planladıklarımızı gerçeğe dönüştürebilirsek mahallemizde ortaya çok güzel şeyler çıkacak. Benim için de çok farklı bir deneyim aslında. Bugüne kadar çalıştığım kulüplerde hep yardımcı antrenörlük yaptım. Bu teknik direktör olarak, birinci adam olarak ilk deneyimim. Nasibimizde de bu deneyimi yetiştiğimiz kulüpte yaşamak varmış. Bu benim için ayrı bir motivasyon. Dışarıda oynadık, hocalık yaptık. Bazı şeyleri, mahallemizi, kulübümüzü, camiamızı çok daha iyi gözlemleme şansımız oldu.

Yönetimle görüştüğüm ilk gün “eğer biz olacaksak geleceğim” dedim. Ben, sen yok; “biz” olacaksak!

“İlk hedefimiz bir jenerasyon yakalamak”

Bahsettiğiniz proje neydi?

Her şeye bir futbol okulundan başlayacağız. Gerek teknik ekip, gerekse futbolcu kalitesi olarak şu anda onun hazırlıkları içindeyiz. Tesislerle alakalı görüşmelerimiz devam ediyor. Tesisin yoksa o çocuğa doğru eğitimi veremezsin. Böyle olunca da sadece futbol okulu yapar geçersin. Biz bunu asla istemiyoruz.

Bizim futbol okulundaki ilk hedefimiz bir jenerasyon yakalamak. Avrupa’da bu iş 6 yaşına kadar indi. 6 yaşından 10 yaşına kadar çocukların psiko-motor gelişim özelliklerine uygun alanlar belirleniyor ve ona göre bir yol haritası çiziliyor. 10 yaşından itibaren de futbolun gerektirdiği tüm özellikler; teknik, taktik, kondisyon, koordinasyon, vs. verilmeye başlanıyor. Ve bu oyuncu 13 yaşına geldiği zaman müsabakalara çıkmaya başlıyor, lig maçlarında oynuyor. Sahada nerede duracağını, kime nasıl pas atacağını öğrenmiş ve uygulamaya başlamış oluyor.

Velileri, çocuklarını Yıldırım Bosna futbol okuluna getirmeleri için nasıl ikna edeceksiniz? Yıllardır alt yapıda bir boşvermişlik vardı. Diğer yandan çevremizde Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray gibi büyük takımların futbol okulları var. Böyle bir durum varken, Yıldırım Bosna kendi öz değerlerini, yeteneklerini nasıl toplayacak?

Biz öncelikle samimi olacağız. Teknik ekibimizle, yönetimimizle insanların karşısına çıktığımızda samimi olacağız. Eğer çocukta futbola dair bir yetenek ve kapasite yoksa, sadece futbol okuluna getirip parasını almak gibi bir zihniyet kesinlikle söz konusu olmayacak. Buradaki kararlılığımızı veliler de görecek ve bize güvenecekler. Çalışmalarımızı onlarla koordineli bir şekilde yapacağız. Toplantılarımız olacak, velilerimizin de görüşlerine başvuracağız, fikirlerini alacağız. Yıldırım Bosna’ya gelirken şart koştuğumuz “biz olmayı” burada da gerçekleştireceğiz.

“Yıldırım Mahallesi’nin çok değerli bir potansiyeli var”

Hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için nasıl bir süreç bekliyor bizi?

Yıllardır Yıldırım Bosna’ya dair çok fazla gözlemim oldu. Bu takım 2. Lig’e kadar çıktı. Maddi manevi herkesin çok büyük emeği oldu. Bundan önceki yönetimlerin, hocaların, futbolcuların, camianın büyük özverisi ve gayreti vardı. Hatalar da muhakkak olmuştur ama insanları karalamak kötülemek işin en kolay kısmı. Bizim yapmak zorunda olduğumuz şey, hataları minimuma indirmek ve hatta hiç yapmamak. Kimseyi eleştirmeden, kırmadan işleri rayına oturtmamız lazım.

Çünkü burada bir potansiyel var. Ben kesinlikle çocuk ayrımı yapmıyorum. Boşnak ya da diğer milliyetler hiç fark etmez. Yıldırım Mahallesi’nin çok değerli bir potansiyeli var. Bizim bunu ortaya çıkarmamız ve işlememiz lazım. Evet, bu biraz sancılı bir süreç. Çünkü geçişler ister istemez biraz sancılı oluyor. Çok sabra ihtiyacımız var. Bize bir şeyleri yoluna koyabilmek için en az 3 sene lazım. 3 senede bu iş tamam diyemiyorum ama ortaya çıkacak resmi görebilmek için ihtiyacımız olan süre en az 3 sene.

Yönetim bana 3 yıllık teklifte bulundu, ben ise 1 yıllık bir sözleşme yapılmasını istedim. 1 yılın sonunda belki onlar benden memnun olmayacaklar, belki ben istediğim ortamı bulamayacağım. Belki de yönetim bu projenin içinden kalkamayacak, belki de biz beceremeyeceğiz. Bunlar hayatın akışında olan doğal şeyler. Gelmek olduğu kadar gitmek de var. Burada esas olan insanlardan öte projenin uygulanabilmesi. Şu anda benimle birlikte alt yapıda 3 hoca ile bu yolculuğa başladık. Üzeyir Önel ve Muharrem Yücel’e gayretleri için teşekkür ediyorum.

“İnsanlar sonuca bakacak”

A takım geçen sezona göre farklı bir yapılanmaya gitti bu sene. Gruplar belirlendi, Süper Amatör Lig 8 Eylül’de başlıyor. Takımımızın durumu nasıl?

Tesislerle alakalı bir sorundan ötürü antrenmanlara bir hafta geç başladık. Ama çalışmalarımız iyi gidiyor. Geçen seneki takımdan sadece 5-6 oyuncumuzla devam ediyoruz. Takımın geri kalanı hep yeni transfer edilen çocuklar. Dobra dobra konuşmamız gerekiyor; öncelikli hedefimiz ligde kalmak. Popülist yaklaşımları doğru bulmuyorum. Kulübümüzün maddi durumu ortada. Gelirimiz giderimiz belli.

Ben ne futbolculuğumda ne de teknik adamlığımda zordan hiçbir zaman kaçmadım. Bu sezon Yıldırım Bosna’yı tercih etmemdeki en önemli sebeplerden biri yönetici arkadaşlarımıza olan inancım oldu. Hiçbirinin niyetinden şüphem yok, kulübü zor şartlara rağmen bir yerlere getirmek amacıyla geldiler. Onlar da sağolsunlar bize inandılar. Bu zor bir süreç. Çünkü yaptığımız iş maalesef herkes tarafından bilinen, eleştiriye çok açık bir alan. İnsanlar sadece sahadaki performansımızı dikkate alacaklar. Kimse bizim perde arkasında nelerle mücadele ettiğimizi, özel hayatımızda hangi zorlukları yaşadığımızı görmeyecek, bilmeyecek. Sonuca bakacaklar ve ona göre yorum yapacaklar. Bu işin kaderi bu!

Transferler nasıl bu sezon? Futbola Yıldırım Bosna’da başlayıp, yıllar sonra yeniden yuvaya dönen tecrübeli isimler de var bu sene kadroda…

Biz gelir gelmez herkese haber saldık. Yıldırım Mahallesi’nde daha önce top oynamış herkesi çağırdık. Başka kulüplerle anlaşan arkadaşlarımız oldu, onlara da saygı gösteriyoruz. Yolları açık olsun. Futbolculuğumun son yıllarında Yıldırım Bosna’da birlikte oynayıp şampiyonluk yaşadığımız kaleci Avdil’i aldık. Futbola bizde başlamış, profesyonel olmuş ve İstanbul’un önemli takımlarında oynamış Bayram Çoklar geldi. Gaziosmanpaşa’dan eski oyuncumuz Suat Vatansever’i aldık. Daha önce bizde oynamış Okan Gümüş’ü aldık. Geçen sezondan Bekir ve Umut kaldı. Alt yapıdan yetişen ve geçen sezon ayağı kırılan Kerem Balota iyileşti, antrenmanlara başladı. Alt yapıdan Batuhan Demirok ve kaleci Emre Demirok A takıma çıktı. Bunların yanı sıra birkaç transferimiz daha oldu. Hepsi takıma büyük fayda sağlayacak oyuncular. Mümkün olduğunca bu çevrenin çocuklarını dahil etmeye çalıştık.

“Biz hayalleri gerçek yapmaya geldik”

Profesyonel de olduk, 2. Lig’i de gördük. Ama ne yazık ki güle oynaya geldiğimiz yerlerden tepetaklak indik. Yıldırım Bosna’nın yeri neresi olmalı? İlla üst liglere çıkmak, profesyonel olmak zorunda mıyız?

Yok, değiliz! Bu işin özü planlama. Siz bir binaya iyi bir temel atmazsanız, istediğin kadar kat çık elbet o bina bir gün yıkılacaktır. Biz Yıldırım Bosna’da onu yaşadık. 2. Lig’e kadar çıktık, 8 kat 9 kat çıktık. Ama temelimiz sağlam olmadığı için maalesef –birden olmasa da– yıkıldık.

Biz işte o temeli atmak için buradayız. Bazı insanlara hayal gibi geliyor. Ama hayalsiz hiçbir şey olmuyor. Biz Allah nasip ederse, yüzümüze gülerse hayalleri gerçek yapmaya geldik. En büyük handikabımız tesisimizin olmaması. Ama sağolsunlar, mahallemiz sınırları içinde yer alan Büyükşehir Belediye Stadı’nda her konuda yardımcı olan kardeşlerimiz var. Uğur müdürümüze, Gökhan kardeşimize teşekkür etmek istiyorum.

“Bize zarar verecek insan tribüne gelmesin”

Hocam, belki teknik bir konu değil ama bunu da size sormamız gerekiyor; sonuç olarak biz bir amatör takımız ve bir mahalle takımıyız. Yıldırım Mahallesi’nin ruhunu taşıyoruz. Son yıllarda taraftardan yana sıkıntılarımız çok oldu. Böyle güzel bir sahamız var ama yaşanan olaylar yüzünden ceza alıyoruz, sahamız kapanıyor. Mesela bu sene taraftar profilini değiştirmek için ne yapmak gerek?

Ben profesyonel liglerde top oynadım. İstanbul’un amatör liglerinin de en üst seviyelerinde oynadım. Gerek kulüplerde, gerekse federasyonda çok sayıda sevdiğimiz ve tanıdığımız insanlar var. Onlara “Yıldırım Mahallesi’nde oturuyorum” dediğim zaman, bana ilk dedikleri şey “sizin mahalleye ne olmuş?” oluyor. O eski, elit, takımına sahip çıkan, iyi seyirciye ne olduğunu soruyorlar. Az önce bahsettiğim planlama burada da karşımıza çıkıyor. Temelde sıkıntı olduğu zaman her yerden sorunlar baş gösteriyor.

Biz yönetime de özellikle belirttik; maçlarımızı mahallemizdeki sahada oynamak istiyoruz. Burası bizim yerimiz. Tesis de bizim tesisimiz. Şurada kırılan bir tane koltuk bizim cebimizden çıkan paralarla yapılıyor. İnsanlarımızı bunu da anlatmamız gerekiyor. Tabii ki destekleyelim takımımızı. Ama zarar verecek insan gelmesin tribüne. Kuralar çekilir çekilmez “ya hocam Küçükköy var grubumuzda, derbi maç, vs.” diyenler oldu. Şimdiden insanlar kafasında kuruyorlar. Küçükköy de bu bölgenin bir takımı. Biz bazı şeylere önayak olalım, inanıyorum ki karşı tarafta da bazı şeyler değişecektir. Türkiye’nin hali zaten ortada. İnsanlar birbirlerini sen şucusun, sen bucusun diye kutuplaştırıyorlar. Biz kulübümüzde siyaset istemiyoruz. Bizim ihtiyaç duyduğumuz tek şey Yıldırım Bosna aşkına sahip taraftarlar. Yönetici arkadaşlarımız bu sezondan itibaren maçlarda taraftarların arasına oturacaklar. Yanlış hareketler yapanlar olursa engellemeye çalışacaklar.

Stat müdürüyle ile yaptığımız toplantıda bana öyle fotoğraflar gösterdi ki, büyük hayal kırıklığına uğradım. Tuvaletler kırılmış, koltuklar yakılmış, sahayı bile atılan meşalelerle yakmışlar. Bunu bir insan neden yapar? Sorduğun zaman “Yıldırım Bosna aşkı” diyor. O yanlış! Öyle bir aşk yok! Bu bize zarar veriyor.

Biz insanlarımızın yürüyerek maçlarımıza gelmelerini istiyoruz. Bir dönem o havayı çok güzel yakalamıştık Yıldırım Bosna’da. Her şey çok da güzel gidiyordu. Ama maalesef planlama olmadığı, yapılmadığı için kazandığımız pek çok şeyi kaybettik.

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto 1.Lig