BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

TUTİN – NOVİ PAZAR YOLUNU TÜRK FİRMASI YAPACAK

89 kez görüntülendi

Sancak Bölgesi’nde hayati önem taşıyan ve bölgenin ekonomik anlamda kalkınmasının olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilen Tutin – Novi Pazar yolunun 24 milyon Euro değerindeki ıslah ve rehabilitasyonu ihalesini Türk inşaat firması Taşyapı üstlendi. Proje maliyetinin yüzde 20’si Sırbistan hükümetince, aslan payı yüzde 80’lik kısım ise Türkiye’nin Türk Eximbank’dan sağlayacağı kredi ile karşılanacak.

22 kilometre uzunluğundaki yolun onarımına ilişkin anlaşma, 29 Ekim’de Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da imzalandı. İmza törenine Sırbistan İnşaat Ulaşım ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajloviç, Ticaret Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı katıldı.

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, Sancak Bölgesi’ne olan yatırım desteğinin artarak devam edeceğini belirtti. Bilgiç, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) aracılığıyla bugüne dek Sancak’a 20 milyon dolar civarında yatırım yapıldığını ve yenilerinin de planlandığını söyledi.

Bilgiç, “tarımsal ve ekonomik yönde destek planlarımız var. Halen çalıştığımız okul öncesi eğitim kurumu projemiz, bir köprü projesi, Novi Pazar İsa Bey Hamamı’nın onarımı ile adliye binasının tadilatı projelerimiz var. Fakat Novi Pazar – Tutin, Tutin – Sjenica yolu projeleri öncelik taşıyordu” diye konuştu. Türk Büyükelçi, Saraybosna – Belgrad Otoyolu yapım projesinin de yakın zamanda gerçekleştirilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Sırbistan Ticaret Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç de Novi Pazar ile Tutin gibi bölgenin önemli şehirleri arasındaki karayolunun onarımının son 10 yıldır gündemde olduğuna işaret ederek, bu yolun özellikle Tutin halkının geleceği için son derece önemli olduğunu söyledi.