BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

SANCAKLI ÇOCUKLAR İÇİN SÜNNET ŞENLİĞİ

41 kez görüntülendi

Sancak Bölgesi’nin iki önemli şehri sünnet şenliğinin coşkusunu yaşadı. Güney Sancak’ın (Karadağ) Rozaje şehrinde 150, Kuzey Sancak’ın (Sırbistan) Novi Pazar şehrinde de 100 olmak üzere toplam 250 çocuk, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği organizasyonla erkekliğe ilk adımlarını attı. Boşnak çocukları bu özel günlerinde Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri ile Sancak Bölgesi’nin önemli isimleri de yalnız bırakmadı.

Bursa’da tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla milletin geçmişini daha iyi öğrenmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Balkan ülkelerinde gerçekleştirdiği cemiyet ve organizasyonlarla ise burada yaşayan Müslüman halk arasında birlik ve beraberlik oluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin başta Makedonya, Kosova, Bulgaristan ve Bosna Hersek’te uygulamaya aldığı sünnet ve iftar programları, çeşitli cemiyet ile yardımlar, diğer Balkan ülkelerinde de hız kesmeden devam ediyor.

Son olarak Sırbistan ve Karadağ sınırları içerisinde yer alan Sancak Bölgesi’nde toplu sünnet cemiyeti gerçekleştirildi. Nüfusunun yüzde 90’ı Boşnaklardan oluşan Novi Pazar’da 100 çocuk, erkekliğe ilk adımını attı. Bir başka Boşnak şehri Rozaje de benzer etkinliğe şahit oldu. Burada da 150 çocuk, düzenlenen organizasyonla sünnet edildi.

Rozaje’deki sünnet şenliği belediye kültür merkezinde gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni Berat Ertopuz, Turgay Peker ve Erdal Aktuğ’un temsil ettiği etkinliğe; Karadağ Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. Amer Haliloviç, Rozaje Belediye Meclis Başkanı Almir Avdiç, Rozaje İslam Birliği Başkanı Ernad Ramoviç ve Rozaje İslam Birliği Baş İmamı Reyhan Hot’un yanı sıra sünnet çocukları, aileleri ve davetliler katıldı.

Novi Pazar’daki etkinlik ise belediye binası konferans salonunda yapıldı. Burada Büyükşehir Belediyesi’ni meclis üyeleri Mustafa Özdemir, Yaşar Keskin ve Engin Taşdemir temsil etti. Novi Pazar’daki merasimde Boşnak çocukları; Boşnak Milli Konsey Başkanı Dr. Sulejman Ugjlanin, Novi Pazar Belediye Başkan Yardımcısı Fahrudin Çekiç, Rozaje İslam Birliği Başkanı Ernad Ramoviç, Svetionik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avdiya Zalkoviç ve Novi Pazar Müze Müdürü Fuad Baçiçanin de yalnız bırakmadı.