BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

HER ZAMAN SIRPLAR YIKMIYOR!

131 kez görüntülendi

Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlara armağanı, Sancak Bölgesi’nin sembol eserlerinden biri olan Arap Camii (Hasan Çelebi Camii) ilgisizlik nedeniyle yok olmak üzere…

Sırbistan İslam Birliği’nin mayıs ayında restorasyona aldığı 500 yıllık cami, çalışmaların düzgün bir şekilde yapılamamasından ötürü yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. 1528 yılında yapılan ve Sancak Bölgesi’nin başkenti Novi Pazar’ın en önemli eserlerinin başında gelen caminin bu hali görenlerin yüreğini acıtıyor. Novi Pazarlılar çalışmaların layıkıyla yürütülmemesine büyük tepki gösterirken, ellerinden bir şey gelmediğini söylüyorlar.

Halk, İslam Birliği’nin restorasyon adı altında Arap Camii’ni yıkıma mahkum ettiğini iddia ediyor. Özellikle sosyal medyada ortaya konan tepkilerde “bunun restorasyonla alakası yoktur, bu düpedüz bir yıkım çalışmasıdır” ifadelerine yer verildi. Tepki gösteren Boşnaklar “biz bu güzel Osmanlı eserini gören son nesiliz, bizden sonraki nesiller sadece bizim anlatacağımız kadarını bilecekler” diyerek üzüntülerini ortaya koydu. Sırbistan İslam Birliği’ne tepki gösterenlerle birliği destekleyenler arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşanıyor.

Mayıs ayında başlayan çalışmaların ağır ilerlemesi, camide onarılması güç hasarların oluşmasına sebep oldu. Uzun süre çatısız bırakılan eser şimdilerde adeta dökülüyor. Novi Pazar’ı sınırları içinde tutan Sırbistan’da hükümet, bir Osmanlı mirasının yok olmasından memnuniyet duyuyor olacak ki; olan biteni suskun bir şekilde seyretmeyi tercih ediyor.