BU ŞEHİRDE İŞSİZLİK ORANI %55

Sancak Bölgesi’nin Türkiye Boşnakları için en önemli şehirlerinden birine gideceğiz şimdi. Bu şehir bizim için çok önemli ama yaşadığı sıkıntılar da bir o kadar içinden çıkılmaz görünüyor.

Bugün Türkiye’de yaşayan Rozajeli sayısı yüzbinlerle ifade ediliyor. Oysa Sancak’ın bu küçük şehrinin nüfusu sadece 23 bin.

Şehir küçük ama içinde bulunduğu sıkıntılar bir hayli büyük. Balkanlar’ın genelinde hissedilen ekonomik darboğaz Rozaje’de kendini çok daha fazla gösteriyor. Genç nüfus fırsatını bulduğu ilk anda kapağı yurt dışındaki akrabalarının yanına atmaya çalışıyor. Çünkü kentte işsizlik oranı %55 gibi rekor bir seviyeye ulaşmış durumda.

FABRİKA YOK, GENÇLER KAÇIYOR

20 yıl önce binlerce kişinin evine ekmek götürdüğü fabrikaların yerinde bugün yeller esiyor. Tekstil ve mobilya sektöründeki işçilikleri nam salmış Rozajeliler bugün işsizliğin pençesinde kıvranıyorlar. Gençler belediyenin teşvikiyle ya köylerde çiftçilik yapmaya çalışıyor ya da umudu Avrupa ve Türkiye’de arıyor.

Rozaje ekonomisi tarım, hayvancılık, ahşap ürünleri imalatı ve turizm üzerinde duran bir sisteme sahipti. 6 bin işçinin çalıştığı tam 17 fabrika üretim yapıyordu. Bütün fabrikaların kapatılmasına sebep olarak bundan önceki iktidarlar gösteriliyor. Yanlış özelleştirmelerle, pek çok verimli tesisin kapısını kilit vurulmuş. Öyle ki; bazı fabrikalar kapatıldığında makinalar daha yepyeni imiş.

Şehirde birkaç irili ufaklı imalathanenin dışında, yakın zamanda kurulan bir Türk mobilya fabrikası dışında elle tutulur bir canlılık yok.

ROZAJE BELEDİYESİ’NİN ÜSTÜN GAYRETLERİ

30 köyü olan Rozaje’de belediye, şehri eski havasına döndürmek için var gücüyle çalışıyor. Yıllardır hiç dokunulmayan alt yapı konusunda büyük çalışmalar var. Belediye bütçesinin yanı sıra Karadağ devleti ve TİKA gibi özel kurumların da desteğiyle köylere yollar yapılıyor, su şebekeleri yenileniyor.

Belediyenin çabaları bununla da sınırlı kalmıyor. Merkezi yönetimin yapması gereken şeyleri de yapmaya gayret gösteriyor. 13 yıldan bu yana faaliyet göstermeyen kayak merkezi yeniden hizmete açıldı. Yatırımcıların Rozaje’de fabrika kurmaları ve üretim yapmaları için teşvikler hazırlandı. Bunların duyurusu için etkinlikler düzenleniyor.

Rozaje, 23 bin kişilik nüfusuyla adeta “ekonomik kurtuluş savaşı” veriyor. Bu savaşta da en büyük desteği Türkiye ve Türkiyeli Boşnak yatırımcılardan bekliyor.