BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

BOŞNAKLAR KARADAĞ BAYRAĞINDA “HİLAL” İSTİYOR

96 kez görüntülendi

Güney Sancak topraklarını sınırlarında barındıran Karadağ’da Boşnaklar ve diğer Müslüman halklar, ülke bayrağında İslam dinini temsil eden hilal istiyorlar. İktidar ortağı Boşnak Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, bu talebi yüksek sesle dile getiren isimlerin başında geliyor.

Mevcut bayrakta yer alan haç işaretlerinin ülkenin çok dinli yapısını temsil etmediğini savunan Husoviç, Karadağ’ın her inanca hoşgörüyle yaklaşması ve bunu da sembolleriyle ortaya koyması gerektiğini savunuyor.

Boşnakların bu talebi ülke parlamentosunda da tartışmalara neden oldu. Karadağ’daki bir Sırp parlamenterin sorusunu cevaplayan Husoviç, “biz Karadağ bayrağındaki Hristiyan sembollerine karşı değiliz. Ancak ülke nüfusunun dörtte birini oluşturan Boşnakların ve Müslümanların da bu temsilde tanınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Husoviç, bu taleplerinin kesinlikle politik bir manevra olmadığının altını çizerek, “Bu inisiyatif politik eylemimiz değil, ne politik ticaret ne de macera. Boşnak Partisi’nin bugüne kadarki bütün kongre bildirilerinde ve söylemlerinde yer almıştır” dedi. Karadağ’da böyle bir düzenlemenin yapılabilmesi için anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Bu değişiklik için de karmaşık bir yol söz konusu. Meclisin üçte iki çoğunluğuna ek olarak, Karadağ’daki tüm seçmenlerin beşte üçünün referandumda onaylanması anlamına gelir. 54 milletvekilinin yer aldığı parlamentoda 36’yı geçmek, 535 bin seçmenin katılabileceği referandumda 321 bin oya ulaşmak gerekiyor.