BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

SARAYBOSNA’DA “ÁGA”NIN GECESİ

24 kez görüntülendi

Her sene daha da büyüyen Saraybosna Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. 24. festivalde en iyi film ödülünü Bulgar yönetmen Milko Lazarov’un “Ága” filmi kazandı.

Başkent Saraybosna’da, tarihi Ulusal Tiyatro’da kırmızı halı geçisiyle başlayan ödül törenine yerli ve yabancı sanatçıların yanı sıra ve çok sayıda davetli katıldı.

Jüri başkanlığını Oscar ödüllü İranlı senarist ve yönetmen Asghar Farhadi’nin yaptığı festivalde, en iyi yönetmen kategorisinde “Saraybosna’nın Kalbi” ödülünü “Lemonade” filmi ile Ioana Uricaru aldı.

En iyi erkek oyuncu dalında “Saraybosna’nın Kalbi” ödülünü “The Load” filmindeki rolüyle “Leon Luçev” alırken, en iyi kadın oyuncu ise “One Day” filmindeki rolüyle “Zsofia Szamosi” oldu.

Festival kapsamında en iyi belgesel ödülü Nebojsa Slijepcevic’in yönettiği “Srbenka” filmine giderken, aynı kategorideki “İnsan Hakları” ödülüne “Araf” filminin yönetmeni Didem Peküm layık görüldü.

En iyi kısa metraj film kategorisinde “Saraybosna’nın Kalbi” ödülünü Ermin Bravo’nun yönettiği “Breath” filmi alırken, “En iyi öğrenci filmi” kategorisinde “Saraybosna’nın Kalbi” ödülünün sahibi Hajni Kis’in yönettiği “Last Call” filmi oldu.