BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

SANCAKLI FOLKLORCULAR BAŞ DÖNDÜRDÜ

104 kez görüntülendi

Halk oyunları denince ünü Sancak Bölgesi’nin sınırlarını aşan Kud Mladih Novi Pazar, geride bıraktığımız ayda 3 farklı ülkede sunduğu gösterilerle herkesi kendine hayran bıraktı.

30 Haziran Cumartesi akşamı Novi Pazar Kültür Merkezi’nde birinci kuruluş yıl dönümünü görkemli bir programla kutlayan ekibin bu mutluluğuna Sjenica’dan Kud Gajret, Raşka’dan Ansaml Frula ve Golija’dan Kud Golija da ortak oldu. Muhteşem gösterilerin sunulduğu geceye Belgrad’daki Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Fahri Akdoğan da katıldı. Akdoğan’a ve ekip koordinatörü Adnan Gülsunay’a teşekkür plaketi verildi.

Boşnak gençleri bu etkinliğin hemen sonrasında otobüse bindiler ve İspanya’nın yolunu tuttular. Lioret de Mar ve Banyoles şehirlerinde 4-8 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Kültür Sanat Festivali’ne Sırbistan’ı temsilen katılan Kud Mladih Novi Pazar, Filistin, Polonya ve İspanya’dan ekiplerle birlikte sahne aldı. Sancaklı Boşnaklar İspanya’da iki gösteri sundular.

Avrupa turu yaparak Türkiye’ye kadar gelen halk oyunları ekibinin sıradaki durağı ise Kocaeli’nin Kartepe ilçesi oldu. Kartepe Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü tertip edilen “Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali” için 13-14-15 Temmuz tarihlerinde Kocaeli’ndeydi. Kud Mladih Novi Pazar’ın festivaldeki performansı her zamanki gibi ayakta alkışlandı. Festival sonrası İstanbul’a geçen grup tarihi yarım adayı ve şehrin tarihi turistik yerlerini gezme şansı buldu.

Kud Mladih Novi Pazar’ın ekip liderliğini Emina Brunçeviç, koordinatörlüğünü Adnan Gülsunay yaparken koreografileri Nazim Ademoviç ve Senad Luca hazırlıyor. Ekip, 2-5 Ağustos arasında Bosna Hersek’te sahne alacak. Boşnakların yolu eylül ayında bir kez daha Türkiye’ye düşecek. Grup 8-9-10 Eylül’de Tekirdağ Şarköy Uluslararası Bağbozumu Festivali’ne katılacak.