BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

ŞALVARDA EZBER BOZAN KARDEŞLER

286 kez görüntülendi

Yıldırım Mahallesi’nde iki kızkardeş… Çocukluklarından itibaren içinde yetiştikleri Boşnak kültürü ve bu kültürün günümüzdeki en belirgin unsurlarından biri olan Boşnak şalvarı (dimija) onların hayatında çok önemli yer tutuyor.

Tuğba Sancaklı ve Merve Balkan kardeşler, tekstilci bir baba ile terzi bir annenin kızları. Onlar çekirdekten yetişmişler ve büyüdüklerinde ikisi de moda tasarım okuyup bu işte profesyonel olmaya karar vermişler.

Tuğba 30, Merve ise 28 yaşında. Yaklaşık 8 yıldır “Novi Style” adını verdikleri yeni bir akımın öncülüğünü yapıyorlar Yıldırım Mahallesi’nde. Mahallede yaklaşık 20 şalvarcı var. 20 sayısı ilk bakışta çok gibi gelebilir ancak Boşnak kadınlarının özellikle son yıllarda şalvara olan tutkularındaki inanılmaz artış göz önüne alındığında talebi anca karşıladığı bile söylenebilir.

İşte bu 20 şalvarcı arasında farklı olmayı, ilgi çekmeyi başarmış Tuğba ve Merve kardeşler. Novi Style ismi de bu farklılığı temsil ediyor. Merve Balkan çocukluğundan beri “bir gün tasarımcı olursam adı Novi Style” demiş, 8 yılda elde edilen sonuç da ismin hakkını veriyor. Yeni tasarımlar, yeni trendler ve çok büyük bir başarı onların elde ettiği…

“Eleştiriyorlardı, şimdi vazgeçemiyorlar…”

“Klasik şalvardan neden vazgeçilsin de yeni modellere ihtiyaç duyulsun?” diye sorduğumuzda cevap Merve Balkan’dan çok net geliyor:

“Çünkü klasik şalvarlar genelde tek bir model ve herkeste var. İnsanlar artık kendilerine özel bir şeylere sahip olmak istiyorlar. 8 yıldır bu işi yapıyoruz. İlk zamanlar aşırı eleştiri aldık. Şalvarların yeni modellerle sunulmasını pek kabullenemedi insanlar. Ama zamanla alıştılar ve ilk zamanlarda eleştirenler şimdi bizden vazgeçemiyorlar.”

Gösteriş ön planda tutuluyor

Öyle ya; Boşnak kültürünün, Boşnakların düğün geleneklerinin vazgeçilmez öğelerinden biri şalvarlar. Yeni bir tarz demek, eskisini tamamen yok saymak anlamına gelmiyor. Kullanım kolaylığı ve görsel zenginlik merkezli bir yenilik bu. Şalvarın ruhuna dokunmak yok. O yine Boşnak kadınının zerafetini, kültürel öğeleriyle yansıtmaya devam ediyor. Merve Balkan ve Tuğba Sancaklı “Novi Style” tarzı şöyle açıklıyor:

“Klasik şalvardan yola çıkarak günümüz dokunuşlarıyla yeni modeller ortaya çıkarıyoruz. Yeni şalvarlarda gösteriş biraz daha ön planda. Çünkü kadınlar böyle olmasını istiyorlar. Eski büyük şalvarların tek başına giyilmesi de neredeyse imkansız. Birinin yardımına ihtiyaç duyuluyordu. Ama şimdiki modeller çok daha pratik, kolaylıkla giyilebiliyor.”

Yılın 12 ayı yoğunluk var

Tuğba ve Merve kardeşlerin en büyük destekçileri anne ve babaları. Fethiye ve Mustafa Balota çifti, evlatlarını her zaman özgüven sahibi olmaları konusunda desteklemişler. Kendilerini geliştirme konusunda da her imkanı sunmuşlar. Anne Fethiye Balota da terzi olduğu için, kızlarıyla birlikte çalışıyor. Yılın 12 ayı yoğun olduklarını söylüyorlar. Hatta öylesine tempolu bir mesai var ki; yaz tatillerini geçirmek üzere gittikleri Tekirdağ Yeniçiftlik’te bile bir odalarını bu işe ayırmışlar.

Onları diğer şalvarcılardan ayıran önemli bir özellik de tasarladıkları ürünü giyip sosyal medyada paylaşmaları. Merve Balkan, bu sayede instagram’da takipçi sayılarının 9 bine yaklaştığını söylüyor. Bazı modellerin görüntülenme sayısı on binlerle ifade ediliyor. İnsanlar instagram’da gördükleri yeni bir şalvarı satın alabilmek ya da kiralayabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

Danışmak serbest, almak zorunda değilsiniz

Novi Style’da aynı zamanda danışmanlık hizmeti de veriliyor. Bu pek rastlanan bir durum değil. İlla diktirmek zorunda değilsiniz. Fikir danışabiliyorsunuz. Akılda yeni bir model olunca birlikte tasarlanabiliyor. Gelin olmaya hazırlanan kızlar için şalvar ilk kez giyilen bir şey olduğundan ayrı bir özelliği var. Onun için herkesin beklentilerine uygun bir şeyler üretmeye çalışıyorlar. Hazır kalıplardan bu yüzden uzak duruyorlar.

Şalvar diktirmek isteyenlerin en az 5-6 ay önceden gelmeleri gerekiyor. Çünkü günümüzde 5-6 şalvardan aşağı sipariş pek verilmiyor. Bir yıl önceden bile kumaşını getirenler oluyor.

Almanya’dan Antalya’ya kadar…

8 yılda yüzlerce kişiye şalvar dikmişler. Bursa, Eskişehir, Adapazarı, Çorlu, Antalya, Almanya, Hırvatistan ve Karadağ’dan bile siparişler geliyor. İstanbul’un Boşnak semtlerinden bahsetmeye gerek bile yok.

Şalvarların dikim ücretleri modeline göre değişiklik gösteriyor. Kumaşı genellikle şalvar sahibi getiriyor. Eğer talep olursa kumaş tedariki de yapılabiliyor. Ortalama bir şalvarın maliyeti 1000-1500 liradan başlayıp çok daha yukarılara gidebiliyor.

Hedefler büyük ama acele yok

Şalvarları kına ve babinalardan çıkarıp günlük hayatta giyilebilecek bir şekilde tasarlamak Tuğba Sancaklı’nın aklında bir fikir olmaktan çıkmış, tasarım çalışmaları dahi başlamış. Ancak henüz bu konuda ser veriyor, sır vermiyor genç modacı. Kim bilir; belki önümüzdeki yıllarda Boşnak mahallelerinde “Novi Style” dimija giyen kadınları görebiliriz.

Tuğba da, Merve de genç birer anne; geleceğe ve mesleklerine dair çok güzel planları var ama önceliği çocuklarına vermeleri gerektiğinin bilincindeler. “Çocuklarımız hele bir büyüsün, işleri de büyütmeye vaktimiz olacak” diyorlar.