BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

GAZİOSMANPAŞA’DA ALİYA SEMPOZYUMU

27 kez görüntülendi

İstanbul Gaziosmanpaşa’da Bosna Hersek ve Aliya İzetbegoviç’in tüm yönleriyle anlatıldığı uluslararası bir sempozyum düzenlendi. İki gün süren sempozyuma yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen, politikacı ve yazar katıldı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Bosna Hersek Dostları Vakfı iş birliği ile “Dünden Bugüne Bosna Hersek ve Aliya İzetbegoviç Uluslararası Sempozyumu”nda bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç’in ülkesi için verdiği mücadele ve İslam düşünce tarihine geçen fikirlerinin yanı sıra Bosna Hersek’in tarihteki yeri, farklı disiplinlerden konuşmacılar tarafından ele alındı.

Türkiye ve Bosna Hersek halkının yüzyıllardır süren kardeşliğinin de anlatıldığı sempozyuma Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ve Bosna Hersek Dostları Vakfı Başkanı Saffet Erdem de katıldı.

“AMACIMIZ KÜLTÜR MİRASINI GELECEK NESİLLERE TAŞIMAK”

Sempozyuma ev sahipliği yapan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, iki ülke arasındaki ilişkilerden bahsetti. Kültürel köprüleri güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Başkan Usta şöyle konuştu: “Amacımız, bugüne kadar tam anlamıyla kavrayamadığımız bir kültürel köprüyü güçlendirmek. Türkiye ve Bosna Hersek ortak bir tarihin, ortak bir kültürün ayrılmaz parçasıdır. Buradaki akademisyenlerimizle birlikte Bosna Hersek kültürünü, Aliya İzetbegoviç’in kültür mirasını anlamak ve gelecek nesillere taşımaya çalışmak en büyük hedefimiz.”

 “İZETBEGOVİÇSİZ BOSNA HERSEK OLMAZ”

Bosna Hersek’in geçmişte yaşadığı zorluklara ve iki ülkenin kardeş olduğuna vurgu yapan Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhiç ise, “Kurulduğu tarihten itibaren 1995 yılına kadar Bosna Hersek çok ağır şartlar içerisinden geçti. Sanırım bu kadar ağır şartları başka bir ülke yaşamamıştır. Bosna Hersek’in modern tarihi hakkında konuşmak, Aliya İzetbegoviç olmadan olmaz. Bu şekilde de Türk tarihinden bahsetmek, Mustafa Kemal Atatürksüz olmaz” dedi.

“DAYTON BOSNA’YA GİYDİRİLMİŞ DELİ GÖMLEĞİDİR”

Bosna Hersek Dostları Vakfı Başkanı Saffet Erdem de konuşmasında Bosna Savaşı’nı bitiren, ancak çözümsüzlüklerle dolu Dayton Antlaşması’na değindi. 23 yıl önce imzalanan antlaşmanın kullanım süresinin çoktan dolduğunu belirten Erdem, “Bir tarafta Boşnaklar ezilirken, öte taraftan Bosna’nın komşularından iki tanesi AB tam üyeliğine geçmiş durumdadır. Bosna’nın adaylığı ise hala tartışılıyorsa bunun en önemli sebebi bu antlaşmadır” dedi.

“1995 yılının şartlarında imzalatılan bu antlaşma, Bosna Hersek devleti için bir deli gömleğinden başka bir şey ifade etmemektedir” diyen Erdem, 13 hükümetin bulunduğu ülkede yetki kullanımının kime ait olduğunun bilinmediğini kaydetti.

Saffet Erdem, Dayton Antlaşması’nın yok hükmünde sayılmasını, yerine hakka ve adalete dayalı bir devlet yapısının getirilmesinin elzem olduğunu ve bu işin başını da Türkiye Cumhuriyeti’nin çekmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından başlayan panelin ilk gününde akademisyenler Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Prof. Dr. İlhan Şahin ve Prof. Dr. Demal Latic, İzetbegoviç’in Bosna görüşü ve Osmanlı belgelerinde Saraybosna’nın kuruluşu ile ilgili çalışmaları anlattı.