BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

ERKAN BAŞ TİP GENEL BAŞKANI OLDU

268 kez görüntülendi

Ekim ayı içerisinde milletvekili seçildiği HDP’den istifa eden İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) genel başkanı oldu. TİP böylece 53 yıl sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil hakkı kazanmış oldu.

Boşnak kökenli politikacı, partisinin 21 Ekim Pazar günü Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlediği kuruluş etkinliğinde TİP programını ve hedeflerini paylaştı.

TİP Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş kaderlerini ve varlıklarını işçi sınıfıyla bütünleştirmek için yola çıktıklarını ve tüm birikimlerini halka adayacaklarını belirtti.

TİP’in halkın birliğini ve dayanışmasını örgütleyeceğini ifade eden Baş, TBMM içinde ve dışında mücadele edeceklerini vurguladı.

Türkiye İşçi Partisi’nin kuruluş etkinliğine HDP ve CHP milletvekillerinin yanı sıra, Bosna Hersek ve Rusya Komünistler Birliği temsilcileri de katıldı.

Erkan Baş, 24 Haziran seçimleri öncesinde HDP’den milletvekili adayı olmuş ve Türkiye Boşnaklarının tepkisini çekmişti. Baş temsil hakkı elde edebilmek için HDP ile seçim işbirliği yaptıklarını, seçildiği takdirde istifa edeceğini ve Türkiye İşçi Partisi’nde devam edeceğini açıklamıştı.