BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

CEHALET NE GÜZEL; HER ŞEYİ BİLİYORSUN!

148 kez görüntülendi

Sırrı Sakık, Rasim Ozan Kütahyalı, Vedat Yenerer derken Boşnaklara ve Boşnakların değerlerine bir saldırı daha gerçekleşti. Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan, 12 Temmuz’da kaleme aldığı “KKTC, Azerbaycan, din kardeşlerimiz vesaire!..” başlıklı yazısında, Müslüman oldukları halde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımayan ülkeleri sıralarken, “Bosna gibi Müslüman ayaklarına yatıp bizi sömüren uyanıklar var” ifadesini kullandı.

1942’de dünyaya gelen ve Bosna Savaşı’nın başladığı 1992’de 50 yaşında olan Çölaşan’ın o yıllarda yaşanan soykırımları, tecritleri ve tecavüzleri görmezden gelerek Boşnaklara bu şekilde saldırması toplumun geniş kesimlerinde tepkiyle karşılandı.

Türkiye’deki Boşnak dernekleri yayınlandıkları bildirilerle Çölaşan’ın sözlerine büyük tepki gösterdiler ve özür beklediklerini duyurdular. İstanbul’dan İzmir’e, Adana’dan Karamürsel’e kadar yurdun dört bir yanındaki Boşnak sivil toplum örgütleri bu hakarete karşı ortak bir duruş sergiledi.

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği bildirisinde “Bosna Hersek hakkında zerre bilgisi olanların şaşkınlıkla karşıladığı bu tanımlama, asla kabul edilebilir değildir. Bosna Hersek ve Boşnaklar 1992-1995 yılları arasında “Müslüman” kalabilmek için eşine az rastlanır bir direniş ortaya koymuş ve bu uğurda 250 bine yakın şehit vermiştir” ifadelerine yer verdi.

Çölaşan’ın mesnetsiz söylemlerine siyaset dünyasından gelen tepki beklentilerin altında kaldı. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çölaşan’ı isim vermeden “medyanın çölleşmiş ve çürümüş kiralık kalemini, Bosnalı Müslümanlara bühtan ve hakaretinden dolayı lânetliyorum” sözleriyle eleştirdi.

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ise yazarın haddini aştığını ve Boşnakların Müslüman kalabilmek uğruna en ağır bedelleri ödeyen halklardan biri olduğunu kaydetti.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da “yazısında yabancı düşmanlığını (İslâmafobia mı desek?) kusmuş, düpedüz ırkçılık yapmış” sözleriyle Çölaşan’ı hedef aldı.

Kamuoyunda ortaya çıkan bu tepkiyi dikkate almayan ve bildiğini okumaya devam eden Emin Çölaşan ise sonrasında yayınlanan hiçbir yazısında bu konuya girmedi, cevap vermedi, özür dilemedi.