BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

BOŞNAK LİDER İŞGAL ALTINDAKİ FİLİSTİN’DE

33 kez görüntülendi

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, resmi temaslarda bulunmak üzere ilk kez işgal altındaki Filistin topraklarına geldi. İzetbegoviç, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. İki devletli çözüm ilkesi üzerine uluslararası bir konferansın düzenlenmesini desteklediklerini belirten İzetbegoviç, “Biz müzakereleri çatışmaya son verecek tek yol olarak görüyoruz. Uluslararası kararlara göre Kudüs işgal altındadır. Bu şehrin iki devletin başkenti olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail-Filistin barış sürecini ve iki devletli çözümü ele alacak çok taraflı bir mekanizma şeklinde uluslararası barış konferansı düzenlenmesi çağrısını yeniledi. Filistin Devlet Başkanı Abbas ile resmi temaslarda bulunmak üzere Filistin’i ziyaret eden Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, yaptıkları ikili görüşmelerin ardından işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bulunan Devlet Başkanlık Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Abbas, İzetbegoviç’e İsrail’in işgal politikaları ve Yahudi yerleşim birimleriyle ilgili bilgi verdiğini belirterek, “Başkanı (İzetbegovic) başta Yahudi ulus devlet yasası olmak üzere İsrail’in çıkardığı gayrimeşru kanunlar, barışın tesisi önünde büyük engel teşkil eden illegal Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetleri ve İsrail’in uygulamaları konusunda bilgilendirdik.” dedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzetbegoviç ise yaptığı konuşmada, ülkesinin bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini ve Kudüs’ün iki ülkenin başkenti olması gerektiğini söyledi. Filistin’de barışın bölgeye ve dünyaya güvenlik getireceğine dikkati çeken İzetbegoviç, “Uluslararası kararlara göre Kudüs işgal altındadır. Bu şehrin iki devletin başkenti olması gerekiyor. Yahudi yerleşim birimleri inşa faaliyetleri de barışa giden yolda engel teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.

İzetbegoviç, Filistin Devleti’nin Filistin halkı için uluslararası koruma sağlanması yönündeki çabalarını desteklediğini belirterek, “Bugün Filistin’i ziyaret ederek sizinle görüşmeye geldim. Ayrıca başkanlık sürecimin sona ermesi öncesi ülkedeki kutsal bölgeleri ziyaret etmeye geldim.” şeklinde konuştu. İzetbegoviç son olarak, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.