BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

630 YILDIR SIRPLARA BATAN BİR ŞEY VAR

510 kez görüntülendi

Beşiktaş’ın UEFA Avrupa Ligi playoff turu ilk maçında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Partizan ile yaptığı karşılaşmaya futboldan çok Sırp taraftarların hakaretleri damgasını vurdu.

UEFA tarafından riskli görülerek Beşiktaş taraftarının alınmadığı statta sadece Partizan taraftarları vardı. 1-1 berabere biten karşılaşmada oynanan oyundan çok Sırp taraftarların açtıkları pankartlar ve attıklar sloganlar gündem oldu.

1389 yılında yapılan Kosova Savaşı’nı bir türlü unutamayan Sırplar, Osmanlı’nın mutlak galibiyetiyle sonuçlanan savaşı yüzyıllardır çocuklarına zafer olarak yedirmeye devam ediyor. Savaş sonrasında Sırp Miloş Obiliç’in Sultan Murad Hüdavendigar’ı zehirli hançerle şehit etmesini bir destansı başarı olarak gören hastalıklı kafa 630 yıldır aynı telden çalmaya devam ediyor.

23 Ağustos Perşembe akşamı Belgrad’daki Partizan Stadı’ndaki maçta, taraftar grubu Grobari tribünlere ırkçı söylemler içeren pankartlar astı.

“Her Türk bilir, Sırp oğlu Obiliç’in Murad’ı nasıl katlettiğini” şeklindeki ırkçı tezahüratların yanı sıra tribüne soykırım suçlusu Radovan Karadziç’in pankartı asıldı.

Futbol dünyasında sık sık yaptıkları ırkçılıklarla gündeme gelen Sırp taraftarlar Beşiktaş maçında Hırvat futbolcu Vida’yı da protesto ettiler.

Şimdi gözler sahaya giren kedi yüzünden Beşiktaş’a ceza veren UEFA yönetiminde. Bakalım bu ırkçılığa kayıtsız mı kalacaklar, hak edilen cezayı mı kesecekler?