BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

SAVAŞIN KADERİNİ DEĞİŞTİREN SAVUNMA

56 kez görüntülendi

Bosna Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta, başkent Saraybosna yakınlarındaki İgman Dağı’nda Sırp birliklerin düzenlediği operasyonun kahraman Boşnaklar ve mücahitler tarafından durdurulması ve dağın savunulmasının 25’inci yılı dolayısıyla 2-3 Ağustos tarihlerinde etkinlikler düzenlendi.

İgman Dağı’nda savaş döneminde yapılan camide bu yıl 18’incisi düzenlenen anma törenine ilgi çok büyük oldu. Ülke genelinden aralarında eski askerler ve şehit yakınlarının da bulunduğu yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Tören kapsamında cuma namazı kılınarak, savaşta yaşamını yitirmiş şehitler için dualar okundu.

“Vatanın için dua et” etkinliğinde konuşan Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazoviç, her yıl ağustos ayının ilk cuma günü İgman Dağı’nda düzenlenen törenin amacının, yaşamanın ve özgür olmanın bedelini hatırlamak olduğunu söyledi.

Kavazoviç, “düşmanlarımızın, annelerimizin, kız kardeşlerimizin namusuna göz diktiğini, çocuklarımızı, kadınlarımızı, yaşlılarımızı öldürdüğünü, şehrimizi yıkıp, kütüphanelerimizi, müzelerimizi, tiyatro salonlarımızı yaktıklarını unutmayalım” ifadelerini kullandı.

Bosna Herseklilerin özgürlüğü ve onurunu korumanın herkesin kutsal görevi olduğunu vurgulayan Kavazoviç, “Boşnaklar, kendilerine kurulan tuzaklara düşüp başkalarının yaptığı gibi kendi milli değerlerini put haline getirip onlara tapmamalı” ifadesini kullandı.

Saraybosna Kantonu Gazi İşleri Bakanı Muharem Fişo da savunmanın önemini anımsatarak, törenin yalnızca İgman Savunması dolayısıyla değil, Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu’nun tüm savunmaları için düzenlendiğini dile getirdi. Fişo, ordunun bulunmadığı bölgelerde soykırımın yapıldığına işaret ederek, “bugün zaferimizi, kararlılığımızı kutluyoruz” dedi.

İgman Savunması’na katılan Taşo Daciç ise ülkenin ve ordunun savunma sırasında çok zor durumda olduğuna dikkat çekerek, “zafer kazanmak imkansızı başarmak demekti” değerlendirmesinde bulundu.

Törenlere Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzetbegoviç, Başbakan Denis Zvizdiç ve 7 Ekim’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde SDA’nın adayı olan Şefik Caferoviç de katıldı.

Saraybosna yakınlarındaki İgman Dağı’nda, Sırp komutan Ratko Mladiç’in emrindeki çetnikler operasyon düzenleyerek, Saraybosna’ya girip şehrin diğer yakasındaki Sırp birlikleriyle birleşmeyi hedeflemişti. Savaşın dönüm noktalarından biri kabul edilen İgman Savunması’nda, Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu galip gelerek Sırplar püskürtülmüştü.