BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

SARAYBOSNA’DA “HELAL FUARI” BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

119 kez görüntülendi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, 27-29 Eylül tarihleri arasında Uluslararası Helal Fuarı’na ev sahipliği yaptı. Onlarca ülkeden 100’ün üzerinde firmanın katıldığı fuarı binlerce kişi ziyaret etti. Fuarın açılış kurdelesini Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç ve Reisul Ulema Husein Kavazoviç birlikte kesti.

İstanbul Ticaret Odası’nın Bosna Hersek’teki partneri konumunda yer alan Türkiyeli Boşnakların başarılı tur şirketi Devim Tour’un Skenderije Kültür Merkezi’nde düzenlediği fuar büyük ilgi gördü.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzetbegoviç de ikinci günde fuarı ziyaret edenler arasındaydı. Boşnak lider, burada yaptığı açıklamada, fuarın düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “dünyanın dört bir yanından firmaları ağırlıyoruz. Helal endüstrisi Bosna Hersek için iyi bir fırsat” ifadelerini kullandı.

Devim Tour Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Biçer ile fuarda bir süre sohbet eden İzetbegoviç, Bosna Hersek’in gıda ürünlerinin yüzde 50’sini ithal ettiğine dikkati çekerken, “buna karşın ülkedeki tarım arazilerinin yüzde 50’si henüz işlenmedi ve tüm bu araziler tarıma elverişli, temiz araziler” diye konuştu. İzetbegoviç, Bosna Hersek’in büyük bir helal pazarına sahip olduğunu belirterek, helal pazarının gün geçtikçe büyüdüğünü söyledi.

Fuarın ana sponsoru olan Bosna Bank International CEO’su Amer Bukviç de fuara ilginin büyük olduğunu ifade ederek, “Fuarın, dünyanın farklı yerlerinden üretici ve tüketicileri bir araya getirecek uzun vadeli bir proje olacağını umuyoruz” dedi.

Saraybosna Helal Fuarı’na, bölge ülkeleri Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Slovenya, Makedonya ve Arnavutluk’un yanı sıra bazı Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Endonezya ve Bahreyn’den de firmalar katılırken, Türkiye’den 15 firma fuarda yerini aldı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç fuarda yoktu, örgütü Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay temsil etti.