BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

“SANCAK HER ZAMAN BOŞNAKLARIN KALBİNDEDİR”

225 kez görüntülendi

Bosna Hersek’te 7 Ekim’de yapılacak olan genel seçimler öncesinde tansiyon yükseliyor. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in “Bosna Hersek’te birileri Sırbistan Anayasası’nı ayaklar altına almaya çalışıyor” sözlerine Boşnakların tepkisi çok sert oldu.

SDA’nın cumhurbaşkanlığı konseyi üyesi adayı Şefik Caferoviç, yaptığı açıklamada Vuçiç’i ve Sırpları hedef aldı. “Vuçiç’in böyle bir şey için endişelenmesine gerek yok. Çünkü tarih boyunca bu hiçbir zaman gerçekleşmedi” diyen Boşnak siyasetçi, “oysa bu durumun tam tersini yaşadık. Üstelik uzun bir zaman önce de değil” sözleriyle Sırpların Bosna Savaşı’nda yaptıklarını hatırlattı. Caferoviç, tüm yaşananlara rağmen yine de Sırbistan’la iyi komşuluk ilişkilerine sahip olmak istediklerinin altını çizdi.

Sancak Bölgesi’yle ilgili de konuşan Caferoviç, “Vuçiç Bosna’da yaşayan Boşnakların Sancak Bölgesi’ne olan ilgi ve sevgisinin asla tükenmeyeceğini ve engellenemeyeceğini bilmelidir. Sancak her zaman Boşnakların kalbindedir ve öyle de kalacaktır. Biz Sırbistan’a; Sırbistan’ın Bosna’ya, Boşnaklara ve Sancak’a saygı duyduğu ölçüde saygı duyacağız” diye konuştu.

Bosna Hersek sınırlarında yer alan Sırp Entitesi ile Sancak Bölgesi’nin aynı görülmesinin mümkün olamayacağını kaydeden SDA’nın adayı, Sırplara sert cümlelerle yüklendi. “Sancak Bölgesi, tarih boyunca o toprakların yerel halkı olan Boşnaklara ait olmuştur. Boşnaklar Sancak’ın tarihsel bir gerçeğidir ve bunu bütün dünya kabul etmektedir” diyen Caferoviç, “oysa Sırp Entitesi, soykırımlar, katliamlar ve Karadziç ile Mladiç’in savaş suçu işleyen adamları tarafından ortaya çıkan bir saldırganlık ürünüdür” ifadelerini kullandı.

Vuçiç’in Sancak ve Sırp Entitesi arasında karşılaştırmalarla uğraşmak yerine daha faydalı işlere yönelmesi gerektiğini savunan Şefik Caferoviç, “Boşnak halkının Sancak Bölgesi’ndeki haklarının ve eğitim koşullarının iyileştirilmesine ve alt yapı yatırımlarına biraz daha ağırlık verse onun için daha iyi olacaktır. İnsanların yaşam koşullarını iyileştirmek ve cehaletten kurtarmak onun sorumlulukları arasında yer almaktadır” dedi.