BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

BOSNA’DAKİ SIRPLAR BAŞKAN OLARAK “BUNU” SEÇTİ

111 kez görüntülendi

Bosna Hersek’teki devlet başkanlığı konseyi seçimlerinde sonucu en fazla merak edilen bölge, ülke topraklarının yüzde 49’unu elinde bulunduran Sırp Entitesi’ydi. Mevcut üye Mladen İvaniç’in karşısında yarışan Başbakan Milorad Dodik, oyların yüzde 55’ini alarak İvaniç’i mağlup etti. İvaniç ise yüzde 41’de kaldı.

Bosna Hersek ‘teki Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliğinin (SNSD) Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyeliği adayı Milorad Dodik seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından galibiyetini ilan etti. Ayrılıkçı söylemleriyle Bosna Hersek’te yaşanan gerginliklerin baş aktörü konumunda bulunan Dodik, düzenlediği basın toplantısında yeni dönemin de benzer sorunlarla geçeceğine dair işaretler verdi.

Dodik, ellerindeki mevcut sonuçlara göre Devlet Başkanlığı Konseyinin yeni Sırp üyesinin kendisi olduğunu ifade ederek, “Konseyin diğer iki üyesinin kim olduğu beni ilgilendirmiyor. Bosna Hersek’te tüm ülkeyi kapsayan bir devlet organı yok. Buna 3 üyeli başkanlık konseyi de dahil” şeklinde konuştu.
Rusya yanlısı tutumu ile bilinen Sırp politikacı, başkanlık konseyinin mevcut Sırp üyesi ve seçimlerdeki rakibi İvaniç’in “Batı’nın sözünü dinlediği için cezalandırıldığını” savundu. Dodik, seçimi kazanır kazanmaz Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile bir telefon görüşmesi yaptı.