BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

BOSNA HERSEK SEÇİMLERİNDE SÜRPRİZ YOK!

50 kez görüntülendi

20 yılı aşkın bir süredir “sistemsiz bir sistem” ile varlığını sürdürmeye çalışan Bosna Hersek’te, halk ülkeyi 4 yıl boyunca yönetmeyi deneyecek cumhurbaşkanlığı üyelerini seçti. Gazeteci ve Siyasi Analist Hamdi Fırat Büyük, Bosna’daki seçimleri, sonuçlarını ve ortaya çıkan tabloyu Boşnak Dünyası okurları için değerlendirdi…

7 Ekim’de Bosna vatandaşları sandığa gitti, beklendiği gibi sandıktan sürpriz çıkmadı. Ülkenin mevcut sorunlarının bir kez daha görüldüğü seçim sonuçları geleceğe yönelik umutları ise daha da azalttı.

Bosna Hersek’te devlet, entite ve kanton seviyelerinde genel seçimler ve bunun yanında Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri seçimi gerçekleşti.

Seçim sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak üyeliğine Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Merhum Aliya İzetbegoviç’in partisi olan Demokratik Eylem Partisi’nin (SDA) adayı Şefik Caferoviç yüzde 37,17 ile seçildi.

Konseyin Boşnak üyeliği için yarışan Sosyal Demokrat Parti (SDP) adayı Denis Beçiroviç yüzde 33,40, “Daha İyi Bir Gelecek İçin İttifak” (SBB) adayı Fahrudin Radonçiç ise yüzde 12,35 oranında oy aldı.

Boşnak, Hırvat ve Sırp olmak üzere üç üyesi bulunan ve her bir üyenin 8 aylık periyotlar ile dönüşümlü olarak riyaset ettiği Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Hırvat üyeliğine yüzde 49,47 oranında oy alan Demokratik Cephe (DF) Adayı Jeljko Komşiç, Sırp üyeliğine ise yüzde 55,15 oranında oy alan Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) adayı Milorad Dodik seçildi.

Bosna Hersek, savaş sonrası imzalanan Dayton Anlaşmasına göre Bosna Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti olmak üzere iki ana entiteye ayrılmış bulunuyor. Bu entiteler dışında bir de Brçko Özerk Bölgesi bulunuyor.

“Tek önceliğimiz Sırpların çıkarları”

Rus yanlısı ve ayrılıkçı bir Sırp milliyetçisi olan Dodik seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ertesinde Bosna’da yaşayan Sırpların çıkarlarının tek önceliği olacağını söyledi.

Bunun yanı sıra Dodik, cumhurbaşkanlığı yeminini kendi milletinin önünde Saraybosna’daki mecliste değil Banya Luka’daki Sırp Cumhuriyeti meclisinde edeceğini ve cumhurbaşkanlığı sarayına Sırp Cumhuriyeti bayrağı çekilene kadar da Saraybosna’daki ofisine gelmeyeceğini açıkladı.

 Boşnaklar iki üye seçti!

Hırvat üye olarak seçilen Komşiç’in ise Hırvatların gerçek temsilcisi olmadığı yönünde ciddi eleştiriler bulunuyor. Zira, Komşiç Hırvatların yoğun yaşadığı yerlerde değil Boşnakların çoğunluğu oluşturduğu yerlerden aldığı oylarla Hırvat üye olarak seçilmiş bulunuyor.

Bosna Hersek seçim yasasına göre Boşnakların Hırvat adaya oy vermesini engelleyecek bir durum bulunmuyor. Bu ise Bosnalı Hırvatların büyük itirazlarına neden oluyor. Seçimler öncesinde seçim kanunun değişmesi için yapılan Hırvat baskısı, yaşanan siyasi krizler nedeniyle sonuçsuz kalmıştı.

“Yeni krizlere hazır olun”

Seçim sonuçlarına göre en fazla Hırvat oyunu alan Bosna Hersek Demokratik Hırvat Birliği Partisi (HDZ BiH) ve Komşiç karşısında cumhurbaşkanlığı Hırvat üyeliği seçimini kaybeden parti lideri Hırvat Milliyetçisi Dragan Çoviç, ülkede yeni krizlere hazır olunması gerektiğini duyurdu.

Çoviç aynı zamanda ayrılıkçı Bosnalı Sırp lider Dodik’in en yakın müttefiki olarak kabul ediliyor.

HDZ BiH, kanton, federasyon ve devlet seviyesinde tüm meclis ve hükümet sistemlerinin işlemesini ve kurulmasını bloke edeceğini açıkladı. Bu durum zaten hükümet kurulma sürelerinin çok uzun olduğu ülkede hükümet krizleri döneminin farklı bir boyut kazandığını gösteriyor.

 “Sırp Cumhuriyeti diye bir entite olmamalı”

Bu şikayetlere ilişkin yorumunda SDA lideri Bakir İzetbegoviç, seçim sisteminde böyle eksiklikler olduğunun doğru olduğuna işaret ederek, “Biz Boşnaklar da ülke nüfusunun yarısını teşkil etmemize rağmen temsilcilerin sadece üçte birini seçiyoruz. Bunun da olmaması gerekiyor. Sırp Cumhuriyeti diye bir entitenin de var olmaması gerekiyor. Ama vaziyet bu” diyerek cevap verdi.

Hırvat üyeliğine seçilen Komşiç, bir Bosna Hersek vatanseveri. Bosna Savaşı sırasında meşru hükümet yanında taraf alan Komşiç, Bosna Hersek Ordusunda savaştı ve aynı zamanda en yüksek devlet nişanı olan “Altın Zambak” sahibi bir savaş kahramanı.

Seçim sonuçları sonrasında kendisine oy vermeyen Hırvatlara güvence veren Komşiç “Bana oy veren ya da vermeyen herkesin cumhurbaşkanı olacağım” açıklamasında bulundu.