BURAYA DİKKAT

Astım

Yazarlar

ALİJA İZETBEGOVİÇ 93 YAŞINDA

24 kez görüntülendi

Bosna Hersek’in kurucu cumhurbaşkanı ve Boşnak halkının lideri Aljia İzetbegoviç’in 93. doğum günü için Saraybosna’da bir etkinlik düzenlendi.

Törene, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç ve Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka’nın yanı sıra, çok sayıda davetli ve Saraybosnalı katıldı.

Bosna Hersek milli marşının okunmasıyla başlayan programda, Alija İzetbegoviç için Fatiha okundu, dualar edildi. Bosna’nın tanınmış sanatçılarından Zejd Şoto ve Burhan Şaban söyledikleri eserlerle Bilge Lider’i andılar.

Konsey Başkanı ve Alija’nın oğlu Bakir İzetbegoviç, törende yaptığı konuşmada, Boşnak halkının eşitliği, özgürlüğü, Boşnakların kimliği, dili ve bunun gibi bir çok kazanıma merhum Alija İzzetbegoviç döneminde erişildiğini belirterek, onu hatırlamanın kahramanlık dönemlerinin de hatırlanması olduğunu dile getirdi.

Alija’nın fikirlerinin birçokları için ışık olduğunu vurgulayan İzetbegoviç, umutların karanlık olduğu zamanda Alija’nın inancı uğruna mücadele verdiğini ve kendisini koruduğu için de Allah’a şükran duyduğunu ifade etti.

Bakir İzetbegoviç, Alija’nın çok sabırlı ve güçlü bir kişiliğe sahip olduğuna dikkati çekerek, onun Müslüman, Boşnak ve Avrupalı olduğunu dile getirdi.

Saraybosna Belediye Başkanı Skaka da Alija’nın sarsılmaz bir inanca sahip olduğunu belirtti, onun kendi insanına ve ülkesine olan sevgisine dikkat çekti.